17 серпня 2023 року набув чинності новий закон, який гарантує, що батареї (батарейки та акумулятори) будуть збиратися,  повторно використовуватися та перероблятися в Європі. Новий Регламент про батареї гарантує, що в майбутньому батареї матимуть низький вуглецевий слід, використовуватимуть мінімальну кількість шкідливих речовин, потребуватимуть менше сировини з країн, що не входять до ЄС, а також збиратимуться, повторно використовуватимуться та перероблятимуться на високому рівні в Європі. Це підтримає перехід до циркулярної економіки, підвищить безпеку постачання сировини та енергії, а також посилить стратегічну автономію ЄС.

Регламент про батареї є першим актом європейського законодавства, який використовує підхід повного життєвого циклу, в якому джерела, виробництво, використання та переробка розглядаються та закріплюються в єдиному законі. Регламент про батареї гарантує, що батареї, розміщені на єдиному ринку ЄС, будуть містити лише обмежену кількість шкідливих речовин. Перелік речовин, що викликають занепокоєння і використовуються в батареях, буде регулярно переглядатися.

Акумулятори є ключовою технологією для здійснення зеленого переходу, підтримки сталої мобільності та сприяння кліматичній нейтральності до 2050 року. З цією метою, починаючи з 2025 року, Регламент поступово вводитиме вимоги до декларування, класи продуктивності та максимальні обмеження вуглецевого сліду для електромобілів, легкових транспортних засобів (таких, як електричні велосипеди та скутери) та акумуляторних промислових батарей.

Цілі щодо ефективності переробки, відновлення матеріалів і вмісту вторинної сировини будуть впроваджуватися поступово з 2025 року. Всі зібрані відпрацьовані батарейки повинні бути перероблені. Повинні бути досягнуті високі рівні відновлення, зокрема критичної сировини, такої як кобальт, літій і нікель. Це гарантує, що цінні матеріали будуть відновлені та повернуті в економіку.

Починаючи з 2027 року споживачі зможуть знімати і замінювати портативні батареї в своїх електронних виробах у будь-який момент життєвого циклу. Це продовжить термін служби цих виробів до їх остаточної утилізації, стимулюватиме повторне використання та сприятиме зменшенню відходів після споживання.

Щоб допомогти споживачам приймати обґрунтовані рішення про те, які батарейки купувати, ключові дані будуть представлені на етикетці. QR-код надасть можливість доступу до цифрового паспорта з детальною інформацією про кожну батарею, що допоможе споживачам і особливо професіоналам.

Відповідно до зобов’язань нового закону щодо належної обачності, компанії повинні виявляти, запобігати та усувати соціальні та екологічні ризики, пов’язані з постачанням, переробкою і торгівлею сировиною, такою як літій, кобальт, нікель і природний графіт, що міститься в батареях. Очікуване масове збільшення попиту на акумулятори в ЄС не повинно сприяти зростанню екологічних і соціальних ризиків.

Тепер робота буде зосереджена на застосуванні закону в державах-членах та редагуванні вторинного законодавства (імплементаційних і делегованих актів), що забезпечить детальніші правила.

Довідково. З 2006 року поводження з батареями (батарейками та акумуляторами)  та відпрацьованими батареями регулюється на рівні ЄС відповідно до Директиви про батареї. Комісія запропонувала переглянути цю Директиву в грудні 2020 року у зв’язку з новими соціально-економічними умовами, технологічним розвитком, ринками та використанням акумуляторів.

Попит на акумулятори стрімко зростає. Очікується, що  до  2030 року він збільшиться в 14 разів у всьому світі. На частку ЄС може припадати 17% цього попиту. В основному це обумовлено електрифікацією транспорту. Таке експоненціальне зростання попиту на акумулятори призведе до еквівалентного збільшення попиту на сировину, отже, до необхідності мінімізувати їхній вплив на довкілля.

Детальніша інформація: