13 країн (майже половина країн-членів ЄС) за останні 6 місяців виробили більше електроенергії із вітрових і сонячних джерел, ніж із викопного палива. Новий аналіз енергетичного аналітичного центру Ember показав, що електроенергія від вітру та сонця зросла до рекордно високого рівня в 30% за останні 6 місяців порівняно з 27% від викопного палива. Решта 43% були отримані за рахунок гідроенергетики, ядерної енергії та інших джерел.
Виробництво електроенергії з викопного палива впало на 17% за той же період, незважаючи на відновлення попиту після наслідків кризи цін на газ. Потужне розгортання вітрової та сонячної енергетики в ЄС випередило відновлення попиту. Це призвело до того, що викиди в енергетичному секторі ЄС у першій половині 2024 року були на 31% нижчі, ніж у 2022 році.
М’яка погода та хороші показники гідроенергетики також сприяли падінню виробництва викопного палива в ЄС. Але зростання вітрової та сонячної енергії було єдиним найбільшим фактором. Це сталося після того, як у 2023 році було зафіксовано рекордне збільшення потужностей із виробництва вітрової та сонячної електроенергії. Багато країн-членів ЄС запровадили політику, спрямовану на прискорення переходу на ці два відновлювані джерела енергії та зменшення їхньої залежності від імпортованого природного газу.
Підтримання темпів цього переходу на електроенергію вимагатиме відповідної політики, спрямованої на послаблення бар’єрів для інтеграції вітрової та сонячної енергетики, включно з вдосконаленням електромережі по всій Європі. Двома ключовими пріоритетами повинні бути вжиття заходів щодо скорочення часу підключення до мережі для нових проєктів, а також підвищення доступності накопичувачів енергії та гнучкості з боку попиту, що може допомогти максимально ефективно використовувати вітрову та сонячну енергію в той час, коли її достатньо.
Продовження оптимізації видачі дозволів також буде дуже важливим для забезпечення більшої кількості вітрової та сонячної енергії. ЄС потребує простіших правил для відновлення живлення старих вітрових електростанцій, а також цифровізації дозвільних процедур там, де це можливо.
Аукціони залишатимуться ключовим механізмом для підтримання розвитку відновлюваних джерел енергії. Уряди мають проводити аукціони в необхідні терміни та з продуманим дизайном.
Які країни ЄС виробляють більше енергії з сонця та вітру, ніж з викопного палива
Вітрова та сонячна енергетика наразі витіснили викопне паливо в 13 країнах-членах ЄС: Австрії, Бельгії, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччині, Угорщині, Литві, Люксембурзі, Португалії, Іспанії, Нідерландах і Швеції. Разом ці країни визначають 70% загального попиту ЄС на електроенергію, а решта 30% розподілені між 14 державами. П’ять років тому лише 4 країни з 27 виробляли більше електроенергії з вітру та сонця, ніж з викопного палива. На ці країни припадало лише 20% попиту ЄС на електроенергію.
Бельгія, Німеччина, Угорщина та Нідерланди вперше досягли цього рубежу за перші 6 місяців 2024 року. П’ять країн забезпечили три чверті падіння генерації викопного палива в ЄС у першій половині 2024 року: Бельгія, Франція, Німеччина, Італія та Іспанія. Найбільше падіння відбулося у Німеччині через зменшення вугільної генерації більш ніж на чверть.
Інші держави-члени, такі як Польща та Греція, ще не досягли цього рубежу, але демонструють справді вражаюче зростання вітрової та сонячної енергії. Наприклад, сонячна генерація в Польщі зросла на 37% у першій половині 2024 року, що є четвертим за величиною показником абсолютного зростання серед усіх країн-членів ЄС за цей період.
Темпи розгортання вітрової та сонячної енергетики перевершили очікування багатьох людей. Це також дозволило державам-членам зменшити свою схильність до нестабільних цін на викопне паливо. Вітрова і сонячна енергія на сьогодні є найбільш конкурентоспроможними джерелами нової енергії. При цьому всі лідери в Європі змогли створити належні умови для їх процвітання, починаючи від забезпечення впевненості для інвесторів і закінчуючи зменшенням технічних і процедурних перешкод і наданням фінансових стимулів.
Детальніша інформація: