27 лютого 2024 року Європейський Парламент затвердив нові правила щодо екологічних злочинів і пов’язаних з ними санкцій.

Екологічна злочинність є четвертою за величиною злочинною діяльністю у світі і є одним з основних джерел доходу для організованої злочинності поряд з наркотиками, зброєю й торгівлею людьми. 

З метою боротьби з екологічною злочинністю Європарламент прийняв нову директиву щодо захисту довкілля через кримінальне законодавство. Вона містить оновлений список кримінальних злочинів, включаючи незаконну торгівлю деревиною, виснаження водних ресурсів, серйозні порушення законодавства ЄС про хімічні речовини та забруднення, спричинене суднами. Нові правила містять так звані кваліфіковані правопорушення, такі як масштабні лісові пожежі або повсюдне забруднення повітря, води та ґрунту, що призводять до руйнування екосистем. Тому ці правопорушення можна порівняти з екоцидом.

Екологічні злочини, вчинені окремими особами та представниками компаній, каратимуться позбавленням волі залежно від того, наскільки тривалою, серйозною чи зворотною є шкода. Кваліфіковані злочини можуть бути покарані позбавленням волі на строк до 8 років; ті злочини, які спричинили смерть людини – на строк до 10 років; інші злочини – на строк до 5 років.

Усі правопорушники будуть зобов’язані відновити пошкоджене довкілля та компенсувати заподіяну шкоду. Їм також можуть загрожувати штрафи. Для компаній штрафи становитимуть 3% або 5% їхнього річного світового обороту або, як альтернатива, від 24 до 40 млн євро залежно від характеру злочину. 

Держави-члени організовуватимуть спеціалізовані тренінги для поліції, суддів і прокурорів, готуватимуть національні стратегії та організовуватимуть інформаційно-просвітницькі кампанії для боротьби з екологічними злочинами.

Детальніша інформація: