З 1980-х років європейський континент нагрівається вдвічі більше, ніж у середньому у світі, зазначають Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) та європейська мережа Copernicus у своїй спільній щорічній доповіді про стан клімату, опублікованій 19 червня 2023 року. Екстремальні температури, ймовірно, стануть частішими та інтенсивнішими по всьому регіону.
У 2022 році в Європі було приблизно на 2,3°C тепліше, ніж наприкінці XIX століття. Потепління різко зросло з 1990-х років, кілька разів побивши температурні рекорди. У деяких районах спостерігалися більш екстремальні зміни з температурою приблизно на 2°C вище середньої серед більшості країн Західної Європи і навіть вище 3,5°C в регіонах, близьких до Арктики.
Літо 2022 року стало найспекотнішим за всю історію спостережень у багатьох європейських країнах. Бельгія, Франція, Німеччина, Ірландія, Італія, Люксембург, Португалія, Іспанія, Швейцарія та Великобританія увійшли до переліку країн, що побили температурні рекорди.
Згідно з доповіддю, екстремальні погодні явища забрали понад 16 тис. життів і безпосередньо торкнулися 156 тис. осіб. Найбільш руйнівними для економіки були повені та шторми, тоді як хвилі тепла були найбільш смертоносними. Рекордний тепловий стрес, що випав на долю європейців у 2022 році, став одним з основних факторів надмірної смертності в Європі, пов’язаної з погодою.
Температура поверхні моря по всій Європі також досягла нових максимумів, що супроводжуються морськими хвилями тепла. У східній частині Середземного моря, Балтійському і Чорному морях та у південній частині Арктики потепління більш ніж утричі перевищило середньосвітовий показник. Це призвело до міграції видів, масового вимирання та появи інвазійних видів, які руйнують крихкі морські екосистеми.
Безпрецедентним було танення льодовиків: близько 880 км3 льоду було втрачено у Європі за період з 1997 до 2022 року. Найбільше постраждали Альпи: середня товщина льоду зменшилася в середньому на 34 м, при цьому у 2022 році втрати досягли рекордного рівня.
Для боротьби з потеплінням необхідно знижувати залежність від викопного палива та переходити на відновлювані джерела енергії. У 2022 році вітрова та сонячна енергетика виробили 22,3% електроенергії ЄС, вперше обігнавши викопний газ (20%). У доповіді зазначається, що південь Європи має найбільший потенціал для сонячної енергетики, тоді як енергія вітру найкраще працює над океаном, зокрема біля узбережжя Ірландії і Португалії та Егейського моря.
Детальніша інформація: