Неприбуткова організація Rewilding Europe реалізує проєкти з відновлення річок і природних водних шляхів в країнах Європи, зокремапроєкти в дельті Дунаю.
Довідково. Ревайлдінг (відновлення дикої природи) – це підхід до збереження природних екосистем, який полягає у тому, щоб дати природі можливість подбати про себе, дозволити природним процесам формувати наземні та морські екосистеми, відновити пошкоджені екосистеми та відновити деградовані ландшафти.
Мета Rewilding Europe – створити добре сполучені та вільнопроточні річки з гідрологічним режимом. Це означає підтримання природного кругообігу води з повенями, випаровуванням та опадами. Для того, щоб ці режими працювали природним шляхом без втручання людини, потрібно відновити рослини та дерева вздовж берегів річок і водойм, необхідні для контролю ерозії та для підтримання природного потоку і швидкості річкової води.
Відновлення водних шляхів відіграє значну роль у пом’якшенні наслідків зміни клімату. Здорові річки та водно-болотні угіддя можуть захистити від екстремальних погодних явищ, зменшуючи ризик повеней. Природне перенесення наносів уздовж річок також має вирішальне значення для сільськогосподарських угідь нижче за течією і для живлення цих земель.
Ревайлдинг у дельті Дунаю
Ревайлдинг ландшафту дельти Дунаю є флагманською програмою для Rewilding Europe. У дельті велика кількість гребель і дамб створює обмежений стік води і затоплення заплав, необхідних для створення родючих ґрунтів. Зараз вже демонтовано щонайменше 10 дамб, і ця робота продовжується.
Планується подальша інтродукція диких коней і водяних буйволів, щоб привнести в заплави природні пасовищні функції. Ці тварини за допомогою свого пересування і витоптування регулюють ріст рослинності. Водяні буйволи є природними меліораторами, які підтримують протоки, поїдаючи водну рослинність і розчищаючи замулені ділянки. За відсутності відкритої води ці тварини можуть самостійно викопувати невеличкі озера, які приваблюють диких птахів, плазунів і безхребетних і слугують осередками біорізноманіття. Крім того, ці тварини більш пристосовані до тих нових умов, які прогнозуються кліматологами, і менш вразливі до захворювань.
Ревайлдинг у дельті Одеру
У дельті Одеру зусилля зосереджені на демонтажі дамб. На карту вже нанесені водозбори та визначені застарілі дамби для демонтажу. Команда проєкту тісно співпрацює з фермерами для відновлення затоплених територій у низинах, включаючи торфовища, які мають вирішальне значення для пом’якшення наслідків зміни клімату. Вивчаються механізми впливу на довкілля та компенсації, пов’язані з відновленням торфу. Проєкт співпрацює з компаніями і гарантує, що вони дотримуються своїх планів екологічного управління і компенсують будь-які неминучі збитки.
Відновлення річок
Rewilding Europe продовжує відновлювати поздовжнє сполучення річок, прибирає дамби та застарілі споруди. У 2024 році йдеться про 9 демонтажів гребель у Швеції та Італії, а до 2025 року планується демонтувати ще 11, у тому числі в Португалії.
У Шотландії команда проєкту працює разом із місцевими партнерами над відновленням лісів уздовж річкових систем для пом’якшення наслідків зміни клімату. У Шотландії ліси повністю виснажені, а вони є ключовими для хороших, здорових річкових систем. Із підвищенням температури підвищується і температура води, що згубно для видів риб. Повернення прибережних лісів створює затінені ділянки вздовж річок, що покращує умови для розмноження риби у високогірних системах.
У Південних Карпатах Румунії першочергова увага приділяється видаленню дамб на всіх водозборах румунських річок, щоб зберегти життєво важливі гірські ландшафти, які залежать від здорових річкових систем.
У Швеції Rewilding Europe відновлює бічне сполучення річки Абрамсон завдяки відновленню ділянкок, які історично були заблоковані. Колись з середини річок прибирали великі камені, щоб створити шляхи для транспортування деревини вниз за течією. Тепер у рамках проєкту повертають великі валуни і відновлюють природні структури річок для покращення стоку та підтримання життєво важливих екосистем, таких як затоплені ліси та прилеглі торфовища.
Реінтродукція ключових видів
Зусилля з ревайлдингу також зосереджені на реінтродукції прісноводних ключових видів, таких як бобри, які відіграють вирішальну роль в екосистемі. Пріоритет надається повторному інтродукуванню видів, які мають важливе значення для здоров’я екосистеми, а не виключно збереженню рідкісних видів. У регіоні Дунаю проєкт повертає осетрових, раків і форель, а також підтримує повернення кучерявих пеліканів для підтримки прісноводних трофічних ланцюгів.
Детальніша інформація: