30 травня 2024 року Європейська Комісія Комюніке, яке роз’яснює застосування форс-мажорних обставин і виняткових обставин для сільськогосподарського сектору ЄС у разі непередбачуваних та екстремальних погодних явищ.
Комісія має на меті забезпечити визначеність для постраждалих фермерів щодо їхніх виплат за Спільною сільськогосподарською політикою (CAP), а також забезпечити однакове застосування виплат національними адміністраціями по всьому ЄС. Це Комюніке є частиною пакету заходів щодо зменшення адміністративного навантаження на фермерів ЄС.
Концепція форс-мажорних обставин дозволяє фермерам, які не змогли виконати всі вимоги щодо Спільної сільськогосподарської політики через виняткові та непередбачувані події, що перебувають поза їхнім контролем (наприклад, сильні посухи чи повені), не втратити підтримку CAP. Застосування цієї концепції вирішується державами-членами на основі відповідних доказів та у світлі сільськогосподарського права ЄС.
Рішення, пов’язане з платежами CAP, застосовується обмежувальним чином, як правило, у кожному конкретному випадку або на рівні кожного господарства. У комюніке роз’яснюється, що форс-мажорні обставини можуть застосовуватися до всіх фермерів, які працюють на обмеженій території, яка постраждала від сильних і непередбачуваних стихійних лих або метеорологічних подій. Це означає, що аграріям, які перебувають у зоні впливу, не потрібно буде заповнювати індивідуальні запити чи надавати докази виконання умов форс-мажорних обставин. Ця розширена сфера застосування зменшить адміністративний тягар для фермерів і національних органів влади, тим самим сприяючи швидкому реагуванню держав-членів.
У Комюніке викладені умови, які дозволяють презумпціювати те, що всі фермери, які перебувають на певній території, підпадають під дію форс-мажорних обставин. Держави-члени повинні будуть підтвердити настання серйозного стихійного лиха або серйозної метеорологічної події та визначити географічну територію, яка серйозно постраждала від цієї події і наслідкам якої не можна було запобігти з усією належною обережністю. Для такого розмежування держави-члени можуть покладатися, наприклад, на супутникові дані відповідної території, без необхідності в конкретних супутникових даних на рівні окремих володінь. Для певних типів подій національні адміністрації також враховуватимуть додаткові фактори, такі як ухил схилу, тип ґрунту або тип вирощуваних культур, щоб визначити постраждалу популяцію без необхідності індивідуальної перевірки. Це може стосуватися, наприклад, заморозків, які можуть не впливати на всі культури однаково, або безперервних опадів, які можуть по-різному впливати на ділянки з ухилом, або ґрунтів з різною водоутримуючою здатністю.
При виконанні всіх умов це звільняє владу від необхідності проведення оцінки в кожному конкретному випадку.
Детальніша інформація: