Збільшення використання вітрових турбін у прибережних зонах для забезпечення Європи відновлюваною енергією є ключовим елементом декарбонізації європейської економіки та досягнення її кліматичних і енергетичних цілей. Згідно з повідомленням Європейського агентства з навколишнього середовища (EEA), опублікованим 15 листопада 2024 року, розміщення цих турбін також має ретельно враховувати потенційний вплив на морські екосистеми. 

Розуміння компромісів, пов’язаних із розміщенням вітрових турбін у чутливих і вразливих прибережних водах, у поєднанні з інтегрованим підходом до планування при розширенні морських природоохоронних територій може допомогти пом’якшити потенційний негативний вплив на довкілля, йдеться у повідомленні EEA «Використання офшорного вітру і збереження морів».

У повідомленні наголошується, що встановлення морських вітрових електростанцій можна поєднувати з іншими заходами, які приносять користь довкіллю. Наприклад, морські вітрові установки можуть запропонувати простір для створення морських заповідників або для сталих операцій з аквакультури. Розгортання офшорних вітрових електростанцій також може призвести до позитивного впливу на місцеве середовище, наприклад, призвести до створення нових середовищ існування на основі штучних рифів.

Використання відновлюваних джерел енергії зростає по всій Європі. Енергія вітру відіграє велику роль. Очікується, що розвиток потужностей офшорної вітроенергетики зросте приблизно до 110 ГВт встановленої потужності до 2030 року та близько 320 ГВт до 2050 року. Європейський зелений курс і Стратегія офшорної відновлюваної енергетики підкреслюють, що розвиток відновлюваної морської вітроенергетики може надати унікальні можливості для промислового зростання і створення робочих місць у прибережних регіонах Європи та за її межами на додаток до виробництва відновлюваної енергії.

Потреба в комплексному плануванні

Різні етапи морських вітрових проєктів, включно з розвідкою, транспортуванням, будівництвом, експлуатацією та виведенням з експлуатації, можуть створювати цілу низку потенційних негативних впливів на довкілля. Серед них порушення середовищ існування, їхня деградація або втрата, шумове забруднення, вібрація та електромагнітні поля, які можуть впливати на різні види і в кінцевому підсумку впливати на життєстійкість екосистем. 

Прибережні води, моря та життя морських мешканців зіштовхуються зі зростаючим тиском через зміну клімату і численні наземні та морські дії, що робить критично важливим забезпечення довгострокової життєстійкості та сталості морських середовищ існування Європи. 

Необхідна ретельна імплементація, щоб уникнути створення непередбачуваного екологічного стресу від вітроенергетичних проєктів, йдеться у повідолменні EEA. Розширення будівництва нових вітрових електростанцій також пов’язане з новими викликами з точки зору використання сировини і відходів. Тому важливо, щоб були використані можливості для застосування принципів циркулярної економіки при проектуванні та використанні вітрових турбін.

Детальніша інформація: