Російське вторгнення завдало значної шкоди критичній інфраструктурі України, порушивши постачання води, тепла та електроенергії. Щоб підтримати Україну, ЄС спільно з Міжнародною фінансовою організацією Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) працюють над реконструкцією ключових муніципальних систем і мереж, а також сприяють зеленому відновленню Київської області та інших регіонів.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року завдало значної шкоди критичній інфраструктурі України, що призвело до збоїв у наданні основних комунальних послуг. Подальші цілеспрямовані атаки значно вплинули на системи водовідведення , водо-, тепло- та електропостачання, а також призвели до руйнування житлових будинків, шкіл та медичних закладів. Зважаючи на такі масштабні наслідки, ремонт і реконструкція критичної інфраструктури стали невідкладними пріоритетами.
Щоб задовольнити ці нагальні потреби, у грудні 2022 року Європейський Союз і НЕФКО запустили ініціативу вартістю 50 млн євро для відновлення ключової муніципальної інфраструктури в 12 громадах Київської області. Ці населені пункти — Ірпінь, Славутич, Борщагівка, Бородянка, Немішаєве, Іванків, Димер, Дмитрівка, Велика Димерка, Калинівка, Гостомель та Пісківка — були тимчасово окуповані та сильно пошкоджені на перших етапах війни, але знову перебувають під контролем українського уряду. Ці проєкти входять до Компоненту І програми.
Попри війну та частково через неї, ініціатива досягла значного прогресу. Розпочато понад 80% запланованих закупівель, укладено більшість контрактів з місцевими підрядниками. На сьогодні 6 контрактів в Ірпені та Бородянці успішно завершено. В Ірпені відновлено інформаційно-обчислювальні системи мереж водопостачання та водовідведення. Заходи включали оновлення програмного забезпечення та впровадження нової гідравлічної моделі. Крім того, закуплено спеціальну техніку та обладнання. У Бородянці котельні та об’єкти водопостачання та водовідведення обладнали сучасною системою моніторингу та диспетчеризації. У Гостомель була доставлена техніка для обслуговування водовідведення, яка вже працює.
Нещодавно програму було розширено. До неї включили 5 додаткових проєктів у Чернігівській, Сумській та Миколаївській областях. Нові проєкти входять до Компоненту II програми.
Ці проєкти спрямовані на модернізацію критично важливих комунальних послуг, як-от водопостачання, водовідведення та теплопостачання. У громадах, які не мають доступу до води після обстрілів, проводиться заміна водорозподільних мереж, щоб відновити водопостачання. У системах водовідведення встановлюються менші збірні модульні системи, розроблені для задоволення конкретних потреб кожної громади із дотриманням українських стандартів. Крім того, відбувається реконструкція наявних котелень, в них впроваджуються заходи підвищення енергоефективності, щоб забезпечити стабільне теплопостачання.
Очікується, що програма принесе користь 245 тис. мешканців, зменшивши споживання електроенергії приблизно на 17 тис. МВт-год на рік і скоротивши викиди парникових газів на 15,7 тис. тонн CO2 на рік.
Детальніша інформація: