27 лютого 2024 року Європейський Парламент ухвалив Закон ЄС про відновлення природи. Новий закон ставить за мету до 2030 року відновити щонайменше 20% сухопутних і морських територій ЄС, а до 2050 року – всі екосистеми, які потребують відновлення.
Понад 80% європейських середовищ існування перебувають у поганому стані.
Щоб досягти загальних цілей ЄС, держави-члени повинні відновити щонайменше 30% середовищ існування, на які поширюється дія нового закону (від лісів, луків і водно-болотних угідь до річок, озер і коралових рифів), з поганого стану до хорошого до 2030 року; 60% середовищ існування – до 2040 року та 90% – до 2050 року.
Щоб покращити стан біорізноманіття у сільськогосподарських екосистемах, країнам ЄС доведеться досягти прогресу за трьома з наступних показників:
- індекс метеликів пасовищ;
- частка сільгоспугідь з високою різноманітністю ландшафтних особливостей;
- запас органічного вуглецю в орних землях, мінеральних ґрунтах.
Необхідно також вжити заходів для підвищення загального індексу птахів сільськогосподарських угідь, оскільки птахи є хорошими індикаторами загального стану біорізноманіття.
Оскільки відновлення осушених торфовищ є одним із найбільш економічно ефективних способів скорочення викидів в аграрному секторі, країни ЄС повинні відновити не менше 30% осушених торфовищ до 2030 року (не менше чверті повинні бути перезволожені), 40% – до 2040 року і 50% – до 2050 року (при цьому не менше третини повинні бути перезволожені).
Положення про сільськогосподарські екосистеми можуть бути тимчасово припинені за виняткових обставин, якщо вони серйозно зменшать площу, необхідну для достатнього виробництва продуктів харчування для споживання в ЄС.
Закон вимагає позитивної динаміки за кількома показниками у лісових екосистемах, а також вимагає висадити додатково 3 млрд дерев. Держави-члени повинні будуть відновити щонайменше 25 тис. км річок з вільною течією та забезпечити відсутність чистої втрати загальної національної площі міських зелених насаджень і міського покриву крон дерев.
Закон сприятиме відновленню деградованих екосистем в усіх державах-членах, допоможе досягти цілей ЄС щодо клімату та біорізноманіття і підвищити продовольчу безпеку.
Детальніша інформація: