18 січня 2024 року Рада ЄС та Європейський Парламент досягли попередньої політичної угоди щодо норми викидів СО2 для великовантажних транспортних засобів. Мета полягає в тому, щоб і надалі зменшити викиди СО2 у сфері автомобільного транспорту та запровадити нові цілі на 2030, 2035 та 2040 роки.
Сектор великовантажних транспортних засобів (HDV) відповідає за понад 25% викидів парникових газів від автомобільного транспорту в ЄС. Стандарти викидів СО2 для деяких HDV були вперше встановлені у 2019 році з цілями на 2025-2029 роки і до 2030 року, з умовою, що до 2022 року регулювання буде переглянуте.
У лютому 2023 року Єврокомісія запропонувала проєкт Регламенту щодо посилення стандартів викидів CO₂ для нових транспортних засобів великої вантажопідйомності. Основні запропоновані зміни стосуються розширення сфери дії регламенту на автобуси та причепи, визначення «транспортного засобу з нульовим рівнем викидів» і нових загальноєвропейських цілей щодо скорочення викидів на 2030, 2035 та 2040 роки.
Рада ЄС та Європейський Парламент домовилися розширити сферу дії регламенту так, щоб цільові показники скорочення викидів розповсюджувалися майже на всі нові великовантажні автомобілі з сертифікованими викидами СО2, в тому числі невеликі вантажівки, міські автобуси, туристичні автобуси та причепи. Винятки розповсюджуються на такі транспортні засоби:
- малооб’ємні транспортні засоби невеликих виробників, що використовуються для гірничодобувної, лісової та сільськогосподарської промисловості;
- транспортні засоби для використання збройними силами та пожежними службами;
- транспортні засоби, які використовуються для цивільного захисту, громадського порядку та медичної допомоги.
Попередня угода також поширює сферу дії регламенту на професійні транспортні засоби, такі як сміттєвози або бетономішалки, на більш пізній етап (2035 рік). Крім того, Комісія проаналізує можливість включення у сферу застосування менших вантажних автомобілів (до 5 т).
Нові цілі щодо скорочення викидів
Досягнута угода встановлює цілі щодо скорочення викидів CO2 для HDV на 45% на 2030-2034 роки, 65% на 2035-2039 роки та 90% на 2040 рік порівняно з рівнем 2019 року на додаток до мети скорочення на 15% до 2025 року, яка вже була передбачена чинним регламентом. Ці цілі стосуватимуться вантажівок вагою понад 7,5 т і автобусів.
Щоб прискорити перехід на громадський транспорт з нульовим рівнем викидів по всій Європі, нові міські автобуси повинні скоротити викиди на 90% з 2030 року. До 2035 року всі нові міські автобуси повинні бути з нульовим рівнем викидів. Співзаконодавці погодилися звільнити міжміські автобуси від цієї мети та віднести цей тип HDV до загальних цілей для автобусів.
Згідно з попередньою угодою, Єврокомісія перегляне ефективність і вплив регулювання до 2027 року. Буде розглянуто розширення сфери застосування на малі вантажні автомобілі, методологію реєстрації HDV, що працюють виключно на CO2-нейтральному паливі, роль поправочного коефіцієнта викидів вуглецю при переході до HDV з нульовим рівнем викидів і методологію визначення викидів CO2 повного життєвого циклу нових великовантажних транспортних засобів.
Прийнята угода подає ще один чіткий сигнал виробникам, транспортним операторам і користувачам спрямувати інвестиції на інноваційні технології з нульовим рівнем викидів і прискорити розгортання інфраструктури підзарядки та заправки.
Детальніша інформація: