Зміна клімату посилює повені, посухи та знижує якість води, створюючи все більшу загрозу нашому здоров’ю, йдеться у доповіді Європейського агентства з навколишнього середовища, опублікованій 15 травня 2024 року

Доповідь Європейського агентства з навколишнього середовища «Реагування на вплив зміни клімату на здоров’я людей у Європі: фокус на повенях, посухах та якості води» звертає увагу на пов’язаний із водою вплив зміни клімату на здоров’я та добробут, який вже відчувається по всій Європі та включає смерті, травми, спалахи інфекційних захворювань і наслідки для психічного здоров’я.

У період з 1980 по 2022 рік у 32 європейських країнах було зафіксовано 5 582 смерті, пов’язані з повенями, і 702 смерті, пов’язані з лісовими пожежами. Вже сьогодні кожен восьмий європеєць живе в районах, потенційно схильних до річкових повеней, а близько 30% людей у Південній Європі зіштовхуються із постійним водним стресом. Зміна клімату ще більше збільшить вплив екстремальних погодних умов на людей із серйозними наслідками для здоров’я. Люди похилого віку, діти, люди з поганим здоров’ям, групи з низьким рівнем доходу, фермери та бригади екстрених служб належать до груп, які зазнають найбільшого впливу на здоров’я.

З огляду на ці факти, у звіті наголошується на критичній необхідності терміново імплементувати законодавство ЄС, зокрема різні європейські політики щодо клімату, водних ресурсів і охорони здоров’я, та інтегрувати їх, а також впроваджувати вже наявні рішення в усіх секторах і на урядових рівнях для захисту життя, запобігання несприятливим наслідкам для здоров’я та підвищення добробуту. Звіт має на меті надихнути на дії, демонструючи різні приклади практичних рішень, впроваджених у країнах-членах Європейської економічної зони і країнах-партнерах.

Передумовою для більш масштабних дій є більша інтеграція зміни клімату в політику охорони здоров’я в державах-членах і збільшення ресурсів і компетенцій для адаптації до зміни клімату з акцентом на здоров’я на субнаціональних рівнях. Швидкі перемоги включають підвищення обізнаності громадськості про ризики та рішення, тоді як довгострокові дії, включаючи покращення інфраструктури та природоорієнтовані рішення, вимагають систематичного планування та інвестицій. 

Основні ризики, що вимагають дій

Повені

  • У період з 1980 по 2022 рік у 32 країнах-членах ЄЕЗ було зафіксовано 5 584 смерті, пов’язані з повенями.
  • На сьогодні близько 53 млн осіб (12% населення Європи) проживають в районах, потенційно схильних до розливів річок, хоча часто і з наявним захистом від повеней. Це число зросло на 935 тис. у період з 2011 по 2021 рік.
  • Кожна дев’ята лікарня в Європі розташована в районах, потенційно схильних до розливу річок.

Посухи та нестача води

  • Через потребу у воді та посухи регіони Європи відчувають майже постійний водний стрес, і не лише на півдні.
  • Тривалі періоди сухої та спекотної погоди сприяють поширенню лісових пожеж, переважно на півдні Європи, але все частіше і в інших регіонах. У період з 1980 по 2022 рік 702 людини загинули безпосередньо через лісові пожежі у 32 країнах-членах Європейської економічної зони. Багато людей постраждали від диму від лісових пожеж.

Якість води

  • Підвищення температури повітря та води сприяє зростанню патогенів, збільшуючи ризик захворювань, що передаються через воду.
  • Сильні опади вдвічі збільшують ймовірність концентрації шкідливих патогенів у водоймах через забруднені стоки та переливи стічних вод.
  • У низинних районах підвищення рівня моря спричиняє проникнення солоних вод у підземні води та поверхневі водоносні горизонти, що призводить до побічних ефектів для сільськогосподарських культур.
  • Низький рівень води у посушливі періоди призводить до більш високих концентрацій забруднюючих речовин, що вимагає більших витрат на очищення стічних вод. У посушливі та спекотні періоди цвітіння ціанобактерій у багатих поживними речовинами водах може ставити якість води під загрозу. 

Детальніша інформація: