24 червня 2024 року ЄС виділив через Фонд модернізації майже 3 млрд євро доходів від торгівлі викидами для підтримки 39 енергетичних проєктів у 10 країнах-членах ЄС. 

Ці інвестиції підтримають модернізацію енергетичних систем, скорочення викидів парникових газів в енергетичному, промисловому і транспортному секторах, а також підвищення енергоефективності. 

Це найбільша на сьогодні виплата через Фонд модернізації, внаслідок чого загальні витрати з січня 2021 року склали 12,65 млрд євро. Ці інвестиції допомагають державам-членам досягти своїх кліматичних та енергетичних цілей і сприяють досягненню довгострокової мети ЄС щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

Приклади пропозицій, які отримали фінансування:

  • зміцнення мережі передачі електроенергії для підтримки інтеграції відновлюваних джерел енергії в Болгарії;
  • розгортання фотоелектричних потужностей і потужностей для зберігання енергії для громадських постачальників послуг водопостачання в Хорватії;
  • підтримка домогосподарств у придбанні та встановленні нових фотоелектричних систем у Чехії;
  • підвищення енергоефективності та сприяння використанню відновлюваних джерел енергії у будівлях державного сектору в Естонії;
  • модернізація та розвиток систем централізованого теплопостачання на основі відновлюваних джерел енергії в Угорщині;
  • використання відновлюваних джерел енергії в багатоквартирних будинках, громадських будівлях та енергетичних співтовариствах Латвії;
  • розвиток потужностей для балансування енергетичних систем Литви;
  • модернізація інфраструктури зарядки для великовантажних перевезень у Польщі;
  • схеми контрактної підтримки виробництва електроенергії з відновлюваних джерел у Румунії;
  • виробництво відновлюваного водню та високоефективна когенерація у Словаччині.

Наступними кінцевими термінами подання державами-членами інвестиційних пропозицій для потенційної підтримки з боку Фонду модернізації є 13 серпня 2024 року для непріоритетних пропозицій та 10 вересня 2024 року для пріоритетних пропозицій.

Довідково. Фонд модернізації, що фінансується за рахунок доходів від продажу квот на викиди в рамках Системи торгівлі викидами ЄС, має на меті підтримати 13 держав-членів з низьким рівнем доходу в їхньому переході до кліматичної нейтральності. Державами-бенефіціарами є Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія та Словаччина, а також Греція, Португалія та Словенія. 

Фонд модернізації підтримує інвестиції у виробництво та використання енергії з відновлюваних джерел, енергоефективність, зберігання енергії, модернізацію енергетичних мереж, включаючи централізоване теплопостачання, трубопроводи та мережі, а також справедливий перехід у вуглецевозалежних регіонах. 

Детальніша інформація: