8 лютого 2024 року Рада ЄС та Європейський Парламент досягли попередньої політичної угоди про заборону в ЄС будь-якого навмисного використання токсичної ртуті. Пропозиція спрямована на поетапну відмову від використання стоматологічної амальгами та заборони виробництва, імпорту та експорту низки продуктів з додаванням ртуті, включаючи деякі ртутьвмісні лампи. 

Довідково. Ртуть є дуже токсичною речовиною, яка становить серйозну загрозу для здоров’я людини і довкілля. Вона використовується у промислових процесах і в різних продуктах, в тому числі в лампах і зубній амальгамі. Високий рівень ртуті може завдати шкоди центральній нервовій системі, легеням, ниркам та імунній системі. 

14 липня 2023 року Європейська Комісія прийняла пропозицію щодо перегляду Регламенту про ртуть. Закон є ключовим для контролю забруднення ртуттю. Вона також імплементує міжнародні зобов’язання в ЄС, зокрема Мінаматську конвенцію про ртуть.

Попередня політична угода, досягнута між Європарламентом і Радою ЄС, стосується пропозиції Європейської Комісії щодо перегляду Регламенту про ртуть. Переглянутий Регламент про ртуть забороняє останнє навмисне використання ртуті в ЄС. Заборонивши використання стоматологічної амальгами з 1 січня 2025 року та запровадивши заборону на виробництво, імпорт та експорт деяких ртутьвмісних ламп, переглянутий регламент ще більше захистить європейців від токсичної ртуті. Це є важливим кроком вперед для захисту здоров’я людей, а також для забезпечення значних екологічних переваг відповідно до амбіцій ЄС щодо нульового забруднення. Конкретні результати:

  • Використання та експорт зубної амальгами буде заборонено з 1 січня 2025 року.
  • Обмежений і тимчасовий відступ до 30 червня 2026 року для використання, виробництва та імпорту стоматологічної амальгами буде дозволено для держав-членів, яким потрібно більше часу для адаптації своєї національної системи охорони здоров’я.
  • Використання, виробництво та імпорт стоматологічної амальгами, як і раніше, буде дозволено для конкретних медичних потреб, якщо практикуючий лікар вважатиме це суворо необхідним.
  • Виробництво, імпорт та експорт шести додаткових ртутьвмісних ламп буде заборонено з 31 грудня 2025 року або 31 грудня 2026 року, залежно від категорії лампи.

Детальніша інформація: