13 вересня 2023 року Європейський Парламент визначив свою позицію щодо переглянутого закону про поліпшення якості повітря в ЄС з метою досягнення чистого і здорового довкілля для європейських громадян.
В ЄС забруднення повітря продовжує залишатися екологічною причиною номер один ранньої смерті з близько 300 тис. передчасних смертей на рік, причому найбільш шкідливими є PM2.5, PM10, NO2, SO2 та O3. У жовтні 2022 року Європейська Комісія запропонувала переглянути правила щодо якості повітря ЄС, щоб визначити більш амбітні цілі на 2030 рік для досягнення мети нульового забруднення до 2050 року.
Депутати Європарламенту проголосували за нові правила, які встановлюють більш суворі обмеження до 2035 року та цільові значення для кількох забруднювачів, включаючи тверді частинки (PM2.5, PM10), NO2 (діоксид азоту), SO2 (діоксид сірки) та O3 (озон). Ці правила гарантуватимуть, що якість повітря в ЄС не завдаватиме шкоди здоров’ю людини, природним екосистемам і біорізноманіттю, а також будуть узгоджуватися з останніми рекомендаціями щодо якості повітря Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
У позиційному документі Європарламенту підкреслюється необхідність збільшення кількості точок відбору проб повітря. У міських районах повинен бути принаймні один моніторинговий майданчик на 2 млн жителів. У місцях, де можуть бути високі концентрації ультрадисперсних частинок, сажі, ртуті та аміаку (NH3), повинна бути одна точка відбору проб на 1 млн жителів.
Депутати Європарламенту прагнуть гармонізувати індекси якості повітря по всьому ЄС. Індекси мають бути порівнянними, чіткими та загальнодоступними, з щогодинним оновленням, щоб громадяни могли захистити себе під час високого рівня забруднення повітря. Ці індекси мають супроводжуватися інформацією про симптоми, пов’язані з піками забруднення повітря та з ризиками кожного забруднювача для здоров’я населення, включаючи інформацію, адаптовану для вразливих груп. Парламент також вважає, що громадяни, чиє здоров’я постраждало, повинні мати право на компенсацію у разі порушення нових правил.
Депутати Європарламенту пропонують, щоб на додаток до планів щодо якості повітря, які потрібні, коли країни ЄС перевищують ліміти, усі держави-члени також мали б створити дорожні карти якості повітря, які визначатимуть короткострокові та довгострокові заходи з метою дотримання нових граничних значень.
Нові правила відповідають очікуванням громадян щодо зменшення забруднення повітря, створення «зелених» міст з меншими викидами та підвищення обізнаності шляхом надання регулярно поновлюваної інформації про забруднення повітря.
Детальніша інформація: