У рамках програми LIFE Європейська Комісія інвестує понад 233 млн євро у 12 нових стратегічних проєктів по всій Європі, щоб підтримати реалізацію екологічних і кліматичних амбіцій ЄС у рамках Європейського зеленого курсу. 

Очікується, що ці стратегічні проєкти мобілізують значні додаткові кошти з інших джерел ЄС, включно з сільськогосподарськими, структурними, регіональними та дослідницькими фондами, а також кошти від національних урядів та інвестиції приватного сектора.

Довідково. Програма LIFE є інструментом ЄС для фінансування проєктів у сфері довкілля та зміни клімату. На період 2021-2027 років Європейська Комісія збільшила фінансування програми LIFE майже на 60% (до 5,4 млрд євро) і включила нову підпрограму переходу на чисту енергію. Стратегічні природоохоронні проєкти (SNAP) і стратегічні інтегровані проєкти (SIP) LIFE спрямовані на підтримку впровадження екологічного та кліматичного законодавства і політики ЄС на регіональному, міжрегіональному, національному або транснаціональному рівнях. 

22 лютого 2024 року фінансування отримали 12 стратегічних проєктів у десяти країнах-членах ЄС: Болгарії, Чехії, Ірландії, Іспанії, Франції, Італії, Литві, Австрії, Польщі та Фінляндії. 

Природоохоронні проєкти: 

  1. Проєкт MPA-LIFE-IRELAND пов’язаний з планами визначення принаймні 30% морських територій Ірландії морськими охоронюваними територіями (MPA) до 2030 року.
  2. Проєкт LIFE Podkarpackie спрямований на покращення якості повітря в Підкарпатському регіоні Польщі з одночасним зменшенням енергетичної бідності та підвищенням енергоефективності.
  3. Проєкт LIFE SIP Vanduo має на меті покращити якість води та управління в Литві. 

Проєкти, спрямовані на збереження природи та біорізноманіття:

  1. У Фінляндії проєкт Priodiversity LIFE має на меті впровадження регіональних планів дій щодо збереження біорізноманіття, а також розбудову його потенціалу. 
  2. У північній Італії проєкт LIFE NatConnect2030 вживатиме заходів на більш ніж 500 ділянках для покращення стану біорізноманіття та зміцнення екологічних коридорів. 
  3. Проєкт LIFE SNAP Ireland зосереджуватиметься на бар’єрах на шляху реалізації ірландського фонду пріоритетних дій Natura 2000.
  4. Національна стратегія біорізноманіття Франції залучатиме місцеву владу та мобілізацію громадян для сприяння змінам у способі життя та виробництва через проєкт LIFE BIODIVFr.
  5. У Чехії проєкт PROSPECTIVE LIFE запровадить «інструменти активного збереження видів», щоб допомогти зберегти принаймні 25 видів.
  6. В Австрії проєкт LIFE AMooRe має на меті відновити понад 1400 га торфовищ, включаючи 13 різних середовищ існування і 37 видів високої природоохоронної цінності.

Проєкти, що стосуються зміни клімату: 

  1. Проєкт ACE LIFE допоможе Фінляндії стати вуглецево-нейтральною до 2035 року шляхом скорочення викидів від сільського господарства, важкого транспорту та автомобілів і поступової відмови від викопного палива, яке використовується малим і середнім бізнесом у промислових процесах. 
  2. LIFE PYRENEES4CLIMA — це транскордонний проєкт між Іспанією, Францією та Андоррою, спрямований на прискорення кліматичної адаптації в Піренеях шляхом покращення знань і спроможності справлятися з впливом зміни клімату на природу, людей та економіку. 
  3. У Болгарії проєкт LIFE-SIP CLIMA-SUMP впровадить плани сталої міської мобільності (SUMP) у шести муніципалітетах, щоб допомогти досягти мобільності з нульовими викидами. 

Детальніша інформація: