13 червня 2023 року Європейська комісія з метою проведення консультацій опублікувала проєкт Імплементаційного регламенту щодо правил, які регулюють реалізацію Механізму прикордонного коригування викидів вуглецю (CBAM) на перехідному етапі, що розпочинається 1 жовтня 2023 року і триватиме до кінця 2025 року.

CBAM (carbon border adjustment mechanism) – це механізм вуглецевого коригування імпорту, який є важливою складовою пакету ЄС «Готові до 55» (Fit for 55) та інструментом ЄС для боротьби з витоком вуглецю. Витік вуглецю відбувається, коли компанії, що базуються в ЄС, переміщують вуглецеві виробництва в інші країни, щоб скористатися низькими рівнями плати за викиди парникових газів, або імпортують вуглецевоємні товари з цих країн.

CBAM доповнює та зміцнює існуючий механізм ціноутворення на вуглець в ЄС, створений у 2005 році відповідно до Директиви ЄС про систему торгівлі викидами (ETS), відображаючи його вплив на імпорт. Зокрема, CBAM орієнтований на енергоємні компанії, які експортують конкретні товари до ЄС. Цей зелений захід поширюється не на країни, а на компанії, які він заохочує до декарбонізації. CBAM поширюватиметься на 5 груп товарів, що імпортуються до ЄС: електроенергія, продукція чорної металургії, цемент, мінеральні добрива та алюміній.

У проєкті Імплементаційного регламенту, щодо якого розпочалися консультації, детально розглядаються зобов’язання щодо звітності та інформація, яка вимагається від імпортерів в ЄС товарів CBAM, а також методологія для розрахунку вбудованих викидів, що вивільняються в процесі виробництва товарів CBAM (вуглецевоємних товарів).

На перехідному етапі, який почнеться 1 жовтня 2023 року, компанії-імпортери будуть лише звітувати про викиди, вбудовані в їхній імпорт, і не сплачуватимуть вуглецевого мита. За цей час підприємства зможуть підготуватися до нових умов, а також  отримати необхідну інформацію для вдосконалення остаточної методології до 2026 року.

Консультації триватимуть до 11 липня. Організатори розраховують на відгуки ділових і наукових кіл, громадянського суспільства та широкого загалу. Зацікавленим сторонам пропонується зосередити свої відгуки на конкретних імплементаційних правилах, що містяться у законопроєкті, а не на Регламенті CBAM.

Імплементаційний регламент буде офіційно ухвалено Комісією влітку 2023 року після голосування в Комітеті CBAM, що складається з представників держав-членів ЄС.

Довідково

CBAM стосується торгівлі між Україною та ЄС. 

Україна має прагматично ставитися до CBAM: адаптуватися і знайти вигоди, зокрема, стимули до модернізації.  Наприклад, перспективним є розвиток безвуглецевої електроенергії та виробництва водню для потреб металургії та хімії. Відповідно, мова повинна йти не лише про експорт таких ресурсів до ЄС, а й про створення продукції з більшою доданою вартістю в Україні. 

CBAM потрібно враховувати під час впровадження низки секторальних реформ.

Детальніша інформація: