23 листопада 2023 року Єврокомісія запустила перший європейський аукціон в рамках Європейського водневого банку з 800 млн євро субсидій на виробництво відновлюваного водню.

Відновлюваний водень відіграватиме вирішальну роль у майбутньому енергетичному балансі Європи, зокрема стосовно декарбонізації важкої промисловості та деяких транспортних секторів, замінюючи викопне паливо. У 2022 році було створено Європейський водневий банк для підтримки внутрішнього виробництва водню в ЄС та імпорту відновлюваного водню від міжнародних партнерів. Водневий банк спрямований на розблокування приватних інвестицій в ЄС і в третіх країнах шляхом вирішення початкових інвестиційних проблем і потреб. 

Для підтримки виробництва відновлюваного водню в Європі будуть використані доходи від Системи торгівлі викидами ЄС, які спрямовуються через Інноваційний фонд. Цей фонд є найбільшою програмою фінансування ЄС для впровадження інноваційних технологій з нульовим рівнем викидів з орієнтовним бюджетом у 40 млрд євро на період з 2020 по 2030 рік.

Забезпечуючи більш швидке розгортання інноваційних водневих технологій, пілотний аукціон сприятиме досягненню мети Плану REPowerEU щодо виробництва 10 млн тонн водню до 2030 року. В рамках пілотного аукціону виробники відновлюваного водню зможуть подавати заявки на підтримку Європейським Союзом певного обсягу виробництва водню. Обрані проєкти отримуватимуть субсидію на термін до 10 років на додаток до ринкових доходів, які вони матимуть від продажу водню. Після того, як для проєктів будуть підписані грантові угоди, протягом п’яти років має бути розпочато виробництво відновлюваного водню.

Комісія також пропонує новий механізм «Аукціони як послуга» в рамках Водневого банку. Це дозволить державам-членам фінансувати проєкти, які брали участь в аукціоні, але не були відібрані для підтримки Інноваційним фондом через бюджетні обмеження. Це дасть можливість державам-членам надавати національне фінансування додатковим проєктам на своїй території без необхідності проведення окремого аукціону на національному рівні, зменшуючи адміністративний тягар і витрати для всіх сторін. Участь держав-членів у схемі «Аукціони як послуга» є добровільною. 

Учасники торгів мають подати заявку через Портал фінансування і тендерів ЄС до 8 лютого 2024 року. Заявники будуть проінформовані про результати оцінювання вже у квітні 2024 року та підпишуть грантові угоди протягом дев’яти місяців після завершення конкурсу.

Пілотний аукціон дасть можливість Єврокомісії зібрати достовірні дані про портфель проєктів ЄС з відновлюваного водню, рівень конкуренції за такого роду підтримку, витрати на виробництво відновлюваного водню та його ринкову ціну. Комісія використовуватиме уроки пілотної схеми для інформування про майбутні аукціони, які можуть бути розроблені для інших технологій і продуктів декарбонізації. Комісія має намір розпочати другий раунд аукціонів у 2024 році.

Детальніша інформація: