23 листопада 2023 року Єврокомісія відкрила конкурс пропозицій Інноваційного фонду з рекордним бюджетом у 4 млрд євро для підтримки впровадження інноваційних технологій декарбонізації. Конкурс фінансується за рахунок надходжень від Системи торгівлі викидами ЄС (EU ETS). Комісія збільшила загальні доступні кошти і порівняно з попереднім конкурсом подвоїла бюджет, виділений на проєкти з виробництва чистих технологій. 

Розробники проєктів можуть подавати заявки на гранти за п’ятьма темами з чіткими вимогами до бюджету і капітальних витрат:

  • загальна декарбонізація (великомасштабна) – 1,7 млрд євро доступні для проєктів з капітальними інвестиціями понад 100 млн євро;
  • загальна декарбонізація (середньомасштабна) – 500 млн євро доступні для проєктів з капітальними інвестиціями від 20 до 100 млн євро;
  • загальна декарбонізація (дрібномасштабна) – 200 млн євро доступні для проєктів з капітальними інвестиціями від 2,5 до 20 млн євро;
  • виробництво чистих технологій – 1,4 млрд євро доступні для проєктів з капітальними інвестиціями понад 2,5 млн євро, зосереджених на виробництві компонентів для відновлюваних джерел енергії, на зберіганні енергії, теплових насосах і виробництві водню;
  • пілотний проєкт – 200 млн євро доступні для проєктів з капітальними інвестиціями понад 2,5 млн євро, спрямованих на глибоку декарбонізацію.

Проєкти будуть оцінюватися на основі їхнього потенціалу для скорочення викидів парникових газів, ступеню інноваційності, зрілості, відтворюваності та економічної ефективності. Інноваційний фонд може покривати до 60% відповідних витрат проєкту. 

Право подавати заявки мають проєкти, розташовані в Європейській економічній зоні. Після нещодавнього перегляду Директиви EU ETS конкурси до Інноваційного фонду тепер також відкриті для морського та автомобільного транспорту і будівельного сектора на додаток до технологій в енергоємних галузях (включно з авіацією), у сфері відновлюваних джерел енергії або зберігання енергії. 

Перспективні проєкти, які не є достатньо зрілими для отримання гранту або не відібрані для фінансування через бюджетні обмеження, можуть скористатися Допомогою з розвитку проєктів  від Європейського інвестиційного банку.

Слід зазначити, що з орієнтовним доходом у розмірі 40 млрд євро від Системи торгівлі викидами ЄС у період з 2020 по 2030 рік, Інноваційний фонд має на меті створити фінансові стимули для компаній та органів державної влади інвестувати у передові низьковуглецеві технології та підтримати перехід Європи до кліматичної нейтральності. Інноваційний фонд вже виділив близько 6,5 млрд євро на більш ніж 100 інноваційних проєктів у рамках попередніх конкурсів.

Детальніша інформація: