18 вересня 2024 року експерти проєкту APENA 3 спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України і за підтримки ЄС представили результати прогнозування і розказали, як адаптувати сфери життя та економіки до нових кліматичних умов і скільки це буде коштувати для трьох пілотних областей України.
Були презентовані результати кількарічної роботи над першими в Україні стратегіями адаптації до зміни клімату для трьох пілотних областей: Миколаївської, Львівської та Івано-Франківської.
У межах роботи над стратегіями науковці вивчили поточний стан клімату в кожному регіоні, отримали кліматичні прогнози до кінця століття, оцінили вразливість і ризики для різних секторів економіки і насамкінець – розробили комплекс рекомендацій, які саме адаптаційні заходи знадобляться для тієї чи іншої галузі.
Крім того, експерти змогли порахувати необхідну кількість і вартість адаптаційних заходів для трьох пілотних областей – системи раннього оповіщення, захисні інженерні споруди, системи зрошення та дренажу, інформаційно-просвітницькі кампанії, розумні електромережі та багато інших. Загальна вартість 168 заходів з адаптації до зміни клімату для Львівщини становить 273,7 млн євро. Для Миколаївської області рекомендовано провести 171 захід вартістю 155,7 млн євро. Для Івано-Франківщини потрібно 158 заходів вартістю 152,65 млн євро.
«Розроблені стратегії адаптації до зміни клімату для трьох пілотних областей є важливим і необхідним кроком на шляху до кліматично стійкого розвитку країни. Тепер ми можемо побачити, як зміниться клімат на півдні та заході країни і скільки потрібно коштів на адаптацію. Але, вочевидь, й інші області України потребують розробки стратегій. Принаймні тепер варто обрати хоча б по одній області на півночі, сході і у центрі країни, так ми зможемо скласти вже більш повне уявлення про зміну клімату на всій території України. І якщо розробка документів для перших пілотних областей зайняла приблизно три роки, оскільки потребувала оновлення методики з урахуванням прогресу в міжнародній та європейській науці і практиці, то для інших областей підготовку документів можна зробити в рази швидше – за декілька місяців», – зазначила Світлана Краковська, кліматологиня й ключова експертка проєкту APENA 3.
Довідково. Проєкт «Посилення спроможності регіональних та місцевих органів влади для впровадження та застосування законодавства ЄС у сферах захисту довкілля, протидії кліматичним змінам і розвитку інфраструктурних проєктів» (APENA 3) фінансується Європейським Союзом для надання довгострокової підтримки у підвищенні спроможності органів державної влади України на місцевому та регіональному рівнях у питаннях розробки і впровадження ключових реформ, що випливають з Угоди про асоціацію, включно зі спроможністю здійснювати процес наближення законодавства до законодавства ЄС у сферах оцінки впливу на довкілля, стратегічної екологічної оцінки, поводження з відходами та адаптації до зміни клімату.
Детальніша інформація: