Компанії, які роблять екологічні маркетингові заяви (на кшталт «еко» або «зелені» продукти), повинні будуть надсилати їх на попередню перевірку, інакше їм загрожує штраф у розмірі «щонайменше 4% від їхнього річного обороту», згідно з законопроєктом ЄС, проголосованим у Європейському Парламенті 14 лютого 2024 року.

Директива про зелені претензії, представлена Європейською Комісією у березні 2023 року, має на меті покласти край грінвошингу, вимагаючи від компаній довести, що екологічні заяви перевірені та підкріплені науковими доказами. Вона визначає, яку інформацію компанії повинні надати, щоб обґрунтувати свої екологічні маркетингові заяви в майбутньому. Вона визначає рамки та строки для перевірки доказів і затвердження претензій, а також визначає, що відбуватиметься з компаніями, які порушують закон.

Довідково. Грінвошинг (англ. greenwashing, за аналогією з англ. whitewash — «відбілювання») – це форма маркетингу, в якій широко застосовується «зелений» піар і методи, мета яких — ввести споживача в оману щодо цілей організації або виробника в екологічності продукції або послуг і представити їх у сприятливому світлі, зробивши акцент на екологічності товару. Найчастіше грінвошинг використовують недобросовісні виробники для створення іміджу, дружнього до довкілля.

Загалом в ЄС існує 230 етикеток сталого розвитку та 100 етикеток зеленої енергії з абсолютно різним рівнем прозорості. Дослідження ЄС показало, що 40% екологічних заяв, зроблених компаніями, були «абсолютно необґрунтованими», тоді як 53% були визнані «розпливчастими, оманливими або необґрунтованими».

Депутати Європарламенту погодилися з Європейською Комісією, що компанії повинні подавати будь-які майбутні екологічні маркетингові заяви на схвалення, перш ніж їх використовувати. Претензії будуть оцінені акредитованими верифікаторами протягом 30 днів. Компанії, які порушують правила, можуть бути виключені із закупівель, втратити доходи та отримати штраф у розмірі не менше 4% від річного обороту.

Депутати Європарламенту також схвалили правила, які дозволяють компаніям висувати претензії на основі компенсації викидів вуглецю, згідно з якими підприємства компенсують викиди такими заходами, як посадка дерев, що поглинають CO2. Згідно з текстом, компанії можуть згадувати схеми компенсації лише в тому випадку, якщо вони вже суттєво скоротили свої викиди і використовують ці схеми лише для залишкових викидів. Будь-які вуглецеві кредити, отримані від компенсаційних схем, повинні бути сертифіковані відповідно до Рамкової програми сертифікації видалення вуглецю ЄС, яка зараз обговорюється законодавцями ЄС.

Детальніша інформація: