Українські підприємці цікавляться системами власної генерації. Встановлювати сонячні електростанції (СЕС) виробників мотивує зростання тарифу на електроенергію та безпека постачання.
Територіальне розташування України сприяє розвитку проєктів сонячної енергетики. Наприклад, показники української інсоляції значно вище, ніж у Німеччині – провідній країні ЄС з виробництва фотоелектричної енергії. Утім, проблеми з розрахунками за електроенергію та військові дії рф значно знизили потік інвестицій у «зелену» генерацію. У 2022 році інвестиції у відновлювану енергетику знизилися до 258 з 982 млн євро, тобто майже вчетверо порівняно з 2021 роком.
Найбільш поширеними рішеннями проєктів СЕС для бізнесу спеціалісти називають:
- виробництво електроенергії та її продаж у мережу за «зеленим» тарифом;
- виробництво енергії для власного споживання;
- комбінований режим роботи СЕС.
Як домогосподарства, так і промислові підприємства можуть заробляти на сонячній енергії, збуваючи її у мережу. Утім, привабливість встановлення СЕС на виробництвах для роботи за «зеленим» тарифом перебуває під питанням не лише внаслідок процедур оформлення. Фахівці пояснюють це також зниженням ставки тарифу та практикою затримки платежів за вироблену енергію з боку держави. До прикладу, у 2022 році рівень сплати «зеленого» тарифу виробникам з ВДЕ становив лише 54%.
Тому популярною стає установка СЕС для власного споживання з метою скорочення витрат. Підприємці оцінюють це як можливість замінити частину електроенергії з мережі електроенергією власної генерації. Також на виробництвах розглядають варіанти переходу на резервний чи автономний режим роботи СЕС на випадок, коли немає доступу до електричних мереж.
За оцінками фахівців, сонячні електростанції для власного споживання можуть бути затребувані у різних сегментах малого, середнього та великого бізнесу: на підприємствах переробки, харчової промисловості, складах і логістичних центрах, офісних центрах та агросекторі. Встановлення СЕС для власного споживання доцільне для підприємств, які мають вільні площі для розміщення сонячних панелей, зі стабільним споживанням електроенергії у денний час впродовж всього тижня.
Економічні показники проєктів встановлення СЕС на підприємстві залежать від рівня тарифу на електроенергію. Зазвичай окупність становить близько трьох років. Винятком є окремі виробництва, де досить дешева електроенергія. Тоді окупність може бути 4-5 років.
Детальніша інформація: