Зростання виробництва вітрової та сонячної енергії у поєднанні з різким падінням використання викопного палива зробило відновлювані джерела енергії лідером в енергетиці ЄС. Попередні дані Євростату свідчать про те, що відновлювана енергетика була провідним джерелом електроенергії в ЄС у 2023 році.

Відновлювані джерела енергії становили 44,7% всього виробництва електроенергії, генеруючи 1,21 млн ГВт-год, що на 12,4% більше, ніж у 2022 році. Швидка реалізація нових сонячних і вітрових проєктів по всьому ЄС допомогла покращити цей показник.

Використання електроенергії з викопного палива в цілому зменшилося на 19,7%, забезпечивши 0,88 млн ГВт-год або 32,5% електроенергії ЄС.

Постачання природного газу впало на 7,4% порівняно з 2022 роком. Це найнижчий показник з 1995 року. Найбільше скорочення споживання природного газу спостерігалося у Португалії, Австрії та Чехії.

Постачання нафти і нафтопродуктів скоротилося на 1,5%. Загальна пропозиція цього викопного палива повільно скорочувалася протягом багатьох років, за невеликим винятком у 2022 році під час відновлення після пандемії.

Ще більш різке падіння спостерігалося у 2023 році для вугілля: обсяги бурого вугілля, яке зазвичай використовується для виробництва електроенергії, і кам’яного вугілля, яке використовується для опалення та виробництва сталі, впали до найнижчого рівня з початку ведення записів. Загальне зниження їх використання спостерігається в ЄС протягом багатьох років.

Чому відбулося різке падіння обсягів використання викопного палива?

У 2022 році енергетична криза і проблеми з гідроенергетикою та атомною енергетикою через спекотне посушливе літо разом створили драматичну ситуацію для електропостачання ЄС. Зіткнувшись з цими проблемами, ЄС запропонував план RePowerEU, спрямований на економію енергії, диверсифікацію постачання і прискорення переходу на чисту енергію.

Попередні дані Євростату вказують на те, що ці рішення, ухвалені у 2022 році, схоже, мали «значний позитивний вплив» на енергопостачання ЄС. В ЄС спостерігалося значне зростання використання відновлюваних джерел енергії та різке падіння використання викопного палива, особливо природного газу та вугілля.

Які відновлювані джерела зросли найбільше?

Минулий рік став рекордним для сонячної енергетики в усьому світі, і Європа не стала винятком. Зараз це один із найдешевших видів електроенергії у більшості країн, ціни на який досягли рекордно низького рівня у 2023 році.

Дослідження, опубліковане у 2023 році Університетом Ексетера і Університетським коледжем Лондона, передбачає, що сонячна енергія досягне «незворотного переломного моменту», ставши основним джерелом енергії у світі до 2050 року.

Попередні дані Євростату показують, що найбільше зростання відновлюваної енергетики в ЄС у 2023 році відбулося за рахунок сонячної енергії. Порівняно з 2022 роком, у 2023 році в ЄС було вироблено на 18,9% більше електроенергії. А за п’ять років – з 2018 по 2023 рік – виробництво фотоелектричних установок зросло на цілих 126,3%.

Вітроенергетичні установки також побили рекорди у 2023 році. В Європі офшорні проєкти та значне зростання в Нідерландах сприяли збільшенню потужностей. В ЄС, за даними Євростату, виробництво вітрової електроенергії зросло на 13,4% порівняно з 2022 роком. Загалом у 2023 році вітрова енергетика дала більше електроенергії в ЄС, ніж природний газ.

Рівень електроенергії з гідроелектростанцій у 2023 році також був вищим, ніж у 2022 році.

Детальніша інформація: