Очікується, що підвищення температури та екстремальні погодні явища матимуть глобальний вплив на сільське господарство. Згідно з даними Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат, підвищення середньої температури може призвести до зростання річної продовольчої інфляції до 3,2% на рік і загальної інфляції до 1,18% на рік до 2035 року.
У дослідженні вчені розглянули, як кліматичні фактори, такі як високі температури та екстремальні опади, вплинули на інфляцію в історичних даних. Вчені проаналізували понад 27 тис. спостережень за історичними даними і виявили, що підвищення температури може збільшити ціни на продукти харчування, особливо в жарких регіонах і в певні сезони.
За даними ООН, зростання або нестабільність цін загрожує економічному та людському добробуту, а також політичній стабільності. ООН посилається на те, що криза вартості життя 2021-2022 років підштовхнула до бідності ще 71 млн людей у всьому світі.
Кліматична інфляція впливає як на багаті, так і на бідні країни. Очікується, що на продовольчу інфляцію та споживчу інфляцію вплине глобальне потепління як у країнах з вищим, так і з низьким рівнем доходу.
Інфляція зростає, коли температура підвищується. Це відбувається найсильніше влітку та в жарких регіонах у нижчих широтах, де вона зберігатиметься протягом усього року. З цієї причини, згідно з дослідженням, Глобальний Південь, особливо Африка та Південна Америка, постраждають більше.
Згідно зі звітом, підвищення середньомісячної температури на 1°С впливає на ціни протягом року, як і надлишок дощів, але вплив на ціни є короткочасним, коли він пов’язаний із надмірною посухою.
У дослідженні уважно розглядалося надзвичайно спекотне європейське літо 2022 року, коли спека та посуха мали широкомасштабний вплив на сільське господарство та економіку. Екстремальна літня спека 2022 року збільшила продовольчу інфляцію в Європі приблизно на 0,6%. Майбутнє потепління, прогнозоване на 2035 рік, посилить вплив таких екстремальних явищ до 50%.
Детальніша інформація: