Зміна клімату підвищує сприйнятливість світових лісів до стресових факторів, таких як лісові пожежі та шкідники. Про це йдеться у новому звіті «Стан світових лісів у 2024 році: інновації у лісовому секторі на шляху до більш сталого майбутнього» Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Підсумковий звіт розкриває вразливість лісів у всьому світі та підкреслює роль інновацій у досягненні сталого майбутнього для лісового сектору.
У звіті зазначено, що інтенсивність і частота лісових пожеж зростають у районах, які раніше не постраждали. У 2023 році пожежі вивільнили приблизно 6 687 мегатонн вуглекислого газу в усьому світі. Бореальні (ліси в північній півкулі) пожежі раніше були причиною близько 10% глобальних викидів CO2. У 2021 році такі пожежі досягли нового максимуму – здебільшого через тривалу посуху – і склали майже чверть загальних викидів лісових пожеж.
Зміна клімату також робить ліси більш вразливими до інвазійних видів, а комахи, шкідники та збудники хвороб загрожують росту та виживанню дерев. Соснова деревна нематода (мікроскопічний круглий черв’як) вже завдала значної шкоди корінним сосновим лісам у деяких країнах Азії, а за прогнозами райони Північної Америки до 2027 року зазнають руйнівної шкоди через комах і хвороби.
Тим часом світове виробництво деревини залишається на рекордному рівні. Після короткого спаду під час пандемії COVID-19 видобуток повернувся до приблизно 4 млрд м3 на рік. Майже 6 млрд людей використовують недеревні лісові продукти, а 70% бідних людей у світі покладаються на дикі види для виробництва їжі, медицини, енергії, доходів та інших цілей. Прогнози вказують на те, що світовий попит на круглий ліс може зрости на 49% у період з 2020 по 2050 рік.
Роль інновацій
У звіті представлено 5 інноваційних методів зміцнення лісів проти зміни клімату, заснованих на технологічних, соціальних, політичних, інституційних і фінансових рішеннях.
Штучний інтелект та дрони допоможуть захистити ліси світу. Штучний інтелект буде використовуватися для полегшення автоматизованого аналізу величезного обсягу наявних і майбутніх даних, які щодня збираються дронами, супутниками і космічними станціями.
Іншим технологічним рішенням буде використання масової деревини, розробленої для міцності, довговічності та екологічності, а також інші інновації на основі деревини, які зможуть замінити продукти на основі викопного палива в будівельному секторі.
Довідково. Масова деревина (Mass Timber) – це сімейство виробів з деревини, відомих своєю міцністю, довговічністю та універсальністю. Масові дерев’яні вироби виготовляються шляхом поєднання менших дерев’яних складових, таких як розмірні пиломатеріали або шпон, за допомогою клеїв, дюбелів, цвяхів або шурупів для створення більших структурних будівельних компонентів (таких як клеєний брус і конструкційні композитні матеріали). Ці спроєктовані компоненти зрештою працюють залежно від продукту як балки або стовпи в конструкції.
Інноваційні методи також включають політику, спрямовану на залучення жінок, молоді та корінних народів до розробки рішень на місцевому рівні, тоді як інновації у фінансуванні державного та приватного секторів підвищать цінність лісів.
У звіті перелічено п’ять сприятливих дій, які допоможуть розширити масштаби інновацій у лісовому секторі:
- підвищення обізнаності;
- підвищення інноваційних навичок, здібностей і знань;
- заохочення трансформаційних партнерств;
- забезпечення більшої та загальнодоступної фінансової підтримки інновацій;
- забезпечення стимулювальної політики і регуляторного середовища.
Детальніша інформація: