Відзнака місії ЄС є важливою, оскільки вона визнає плани міст досягти кліматичної нейтральності до 2030 року та має полегшити доступ до державного і приватного фінансування для досягнення цієї мети. 12 жовтня 2023 року десять європейських міст отримали відзнаку Місії ЄС з кліматично нейтральних і розумних міст – однієї з місій ЄС у програмі «Горизонт Європа». 

Відзнака Місії ЄС є визнанням успішної розробки Кліматичних контрактів міста, які окреслюють загальне бачення міст щодо кліматичної нейтральності та містять план дій та інвестиційну стратегію. Міста створюють свої кліматичні міські контракти спільно з місцевими зацікавленими сторонами, в тому числі з приватним сектором і громадянами. 

Перша група міст представила свої контракти у квітні 2023 року, і Європейська Комісія розглянула їх за підтримки експертів. Після позитивної оцінки міста отримують відзнаку Місії ЄС, яка полегшить доступ до джерел фінансування, зокрема до приватних інвестицій. Відзнаку отримали: Сондерборг (Данія), Мангейм (Німеччина), Мадрид, Валенсія, Вальядолід, Віторія-Гастейс і Сарагоса (Іспанія), Клагенфурт (Австрія), Клуж-Напока (Румунія) і Стокгольм (Швеція).

Ці 10 міст прокладають шлях для інших, щоб швидше рухатися до справедливого зеленого переходу. Вони є прикладом інклюзивного спільного творення політики на місцевому рівні. Загалом у Місії міст ЄС беруть участь 100 міст ЄС, а також ще 12 міст з країн, пов’язаних з програмою «Горизонт Європа».

Єврокомісія разом з Платформою місій, якою наразі керує проєкт NetZeroCities, продовжуватиме підтримувати ефективну реалізацію Кліматичних контрактів міст. Міста, які отримали відзнаку Місії ЄС, тепер можуть використовувати її як знак впевненості у своїх планах кліматичної нейтральності, особливо при зверненні до державних і приватних спонсорів. Єврокомісія через Платформу Місії продовжуватиме надавати містам практичні консультації та програми фінансування, такі як пілотна програма на суму 32 млн євро у поєднанні з програмою побратимства. Ще один конкурс пілотних міст з бюджетом 20 млн євро наразі триває до 6 листопада.

Довідково. На міста припадає понад 70% світових викидів CO₂. Вони споживають понад 65% світової енергії. Заходи в містах мають вирішальне значення для пом’якшення наслідків зміни клімату і можуть зробити значний внесок у прискорення зусиль щодо досягнення юридично обов’язкового зобов’язання щодо досягнення кліматичної нейтральності ЄС в цілому до 2050 року, а також досягнення мети ЄС щодо скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року та й загалом виконання Європейського зеленого курсу. Місія EU Cities покликана допомогти європейським містам стати кліматично нейтральними, пропонуючи громадянам чистіше повітря, безпечніший транспорт і менше заторів й шуму.

Детальніша інформація: