Держави-члени ЄС мають заповнити сховища газу на 80% до 1 листопада 2022 року. Це зобов’язання почало діяти 27 червня, коли Рада ЄС ухвалила Регламент щодо сховищ газу, яким вносяться зміни до Регламентів (ЄС) 1938/2017 та 715/2009. З 2023 року та надалі цільовий показник становитиме 90%. В подальшому Україна також має дотримуватися цього зобов’язання.

Контроль за забезпеченням виконання вимог Регламенту здійснюється через встановлення проміжних показників із заповнення в літні та осінні місяці. В окремих випадках, зокрема для держав-членів ЄС, які не мають сховищ на своїй території, виконання зобов’язання може забезпечуватись за рахунок накопичення інших видів палива. Крім того, додатково держави-члени ЄС можуть накопичувати ресурс газу в країнах, які є Договірними Сторонами Енергетичного Співтовариства, проте зобов’язання щодо заповнення сховищ має виконуватись лише з використанням сховищ на території ЄС. 

Регламент передбачає сертифікацію операторів сховищ на відповідність цілям безпеки постачання. Такі загрози можуть випливати із зв’язків власності та контролю над оператором з боку інших компаній. Основні етапи сертифікації включають: а) попереднє рішення від енергетичного регулятора або іншого органу влади, на якого покладені обов’язки із сертифікації; б) висновок Єврокомісії; в) кінцеве рішення про сертифікацію від регулятора або відповідного органу влади.

Регламент у невідкладному порядку має стати частиною Енергетичного Співтовариства, а отже в подальшому має бути імплементований і Україною.

Детальніша інформація: