У новому звіті, оприлюдненому у жовтні 2023 року, Коаліція неурядових організацій Climate Action Network (CAN) Europe висловлює занепокоєння з приводу поточного стану проєктів Національних планів з енергетики і клімату в ЄС. Після оцінки планів, неурядові організації вказали на кілька суттєвих недоліків, включно з недостатньою узгодженістю з енергетичними та кліматичними амбіціями ЄС. Хоча у деяких галузях енергетичний і кліматичний перехід, здається, рухається у правильному напрямку, країнам ЄС ще багато що потрібно зробити, щоб узгодити ці зусилля з метою Паризької угоди.

Одним із найбільш тривожних аспектів, висвітлених у звіті, є те, що кілька країн не відповідають навіть мінімальним кліматичним і енергетичним вимогам ЄС до 2030 року. Примітно, що Кіпр, Данія, Фінляндія, Італія та Нідерланди не в змозі досягти поставлених цілей ЄС і своєї національної частки у скороченні викидів, щоб досягти загальноєвропейської мети щодо скорочення викидів на 55% до 2030 року. Звіт підкреслює разючий контраст між нагальним попитом на прискорені кліматичні дії і повільним прогресом на місцях.

При цьому, як зазначається у звіті, загальні кліматичні амбіції ЄС залишаються недостатніми для того, щоб убезпечити громадян від небезпечних кліматичних впливів. Справжнім зобов’язанням щодо справедливого внеску в обмеження глобального потепління до 1,5°C має бути значне короткострокове скорочення викидів і досягнення щонайменше 65% скорочення валових (або 76% чистих) викидів до 2030 року. 

Звіт також демонструє, що держави-члени не повною мірою використовують потенціал заходів з енергозбереження. На жаль, багато країн не взяли на себе достатні національні зобов’язання щодо енергоефективності, що призвело до значного недовиконання цільового показника енергоефективності ЄС.

Незважаючи на те, що були визначені деякі позитивні заходи, пов’язані з енергетичними співтовариствами та невеликими сонячними панелями на дахах, внески кількох держав-членів вважаються недостатніми для досягнення мети ЄС щодо відновлюваних джерел енергії до 2030 року. Такі країни, як Кіпр, Словенія та Словаччина надали вхідні дані, які не відповідають очікуванням, що перешкоджає просуванню до траєкторії 1,5°C.

Важливе значення для узгодження з Паризькою угодою має поступова відмова від вугілля. Утім,  деякі країни відклали свої плани, а вугілля продовжує відігравати значну роль в інших державах. Плани щодо виведення з експлуатації газової інфраструктури відсутні, а в деяких країнах передбачається розширення видобутку викопного газу, свідчить оцінка неурядових організацій.

Детальніша інформація: