Зараз 7 країн виробляють 100% своєї електроенергії з відновлюваних джерел енергії. Дві з них у Європі: Албанія та Ісландія.

Сім країн зараз виробляють всю свою енергію з відновлюваних джерел, згідно з даними Міжнародного енергетичного агентства та Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA). Понад 99,7% електроенергії в Албанії, Бутані, Ефіопії, Ісландії, Непалі, Парагваї та Демократичній Республіці Конго надходить з геотермальної, гідро-, сонячної або вітрової енергії. Норвегія наблизилася до цього, отримавши 98,38% енергії від вітру, води або сонця.

Ще 40 країн отримували щонайменше половину електроенергії з відновлюваних джерел енергії у 2021 та 2022 роках, у тому числі 11 у Європі. Інші, такі як Німеччина або Португалія, здатні працювати на 100% від вітру, води та сонця протягом короткого періоду часу.

Вітроенергетика

2023 рік став найкращим роком за всю історію спостережень для нових вітроенергетичних установок. У 2023 році світ встановив 116 Гвт нових вітроенергетичних потужностей, згідно з останнім глобальним звітом про вітроенергетику від галузевої торгової асоціації Global Wind Energy Council. Це на 50% більше, ніж у 2022 році.

Китай лідирував як у морській, так і в наземній вітровій установці, за ним слідували США, Бразилія та Німеччина. Завдяки сильному зростанню в Нідерландах Європа також мала рекордний 2023 рік із 3,8 Гвт нових морських вітрових потужностей.

У звіті наголошується, що, хоча зростання вітроенергетики є висококонцентрованим у кількох великих країнах, у деяких інших регіонах і країнах спостерігалося рекордне зростання. В Африці та на Близькому Сході встановили майже 1 Гвт вітроенергетичних потужностей у 2023 році, що майже втричі більше, ніж у попередньому році.

Автори звіту вважають, що світ «рухається у правильному напрямку у боротьбі зі зміною клімату», однак попереджають, що щорічне зростання має становити щонайменше 320 Гвт до 2030 року, щоб виконати обіцянку COP28 щодо потроєння кількості відновлюваних джерел енергії до кінця десятиліття.

Сонячна енергетика 

Хоча багато країн зараз використовують велику кількість гідроенергії або енергії вітру, експерти прогнозують, що сонячна енергія може стати основним джерелом у найближчому майбутньому. Технології вдосконалилися, а витрати стрімко падають. Сонячна енергетика домінувала у розширенні потужностей відновлюваної енергетики у 2023 році. На неї припадало 73% всього зростання, за нею йшла вітроенергетика з 24%. Зараз вона становить 37% від загальної світової потужності відновлюваної енергетики.

Дослідження 2023 року, проведене Університетом Ексетера та Університетським коледжем Лондона, передбачає, що сонячна енергія досягне «незворотного переломного моменту», ставши основним джерелом енергії у світі до 2050 року.

Детальніша інформація: