Суворіші правила ЄС та заборони на технології можуть забезпечити нульовий рівень викидів у 2046 році та зростання ВВП на 6,1 трлн євро. Подвоєння зусиль щодо політики декарбонізації сприятиме економічному зростанню в усьому ЄС, а суворіші правила забезпечать найбільші переваги. Про це йдеться у новому звіті економічної консалтингової компанії Oxera, опублікованому 18 липня 2024 року.
Згідно зі звітом, поточна політика не ставить ЄС на траєкторію руху до нульового рівня викидів до 2050 року. Щоб країни досягли своїх цілей щодо чистих викидів парникових газів, необхідне посилення чинної політики та заходів.
У звіті визначено чотири широкі «важелі» для досягнення вуглецево-нейтрального зростання до 2050 року:
- більш жорстке регулювання, яке включає суворіші штрафи для секторів з високим рівнем викидів і дати поступової відмови від передових технологій, що залежать від викопного палива;
- широкомасштабне розгортання нових виробничих потужностей, заснованих на зелених технологіях і прискорених за рахунок підтримки інновацій у приватному секторі;
- більш справедлива податкова політика, надання субсидій низьковуглецевим технологіям і збільшення податків для вуглецевомістких виробництв;
- система ціноутворення на вуглець, яка збільшує ціну на вуглець у середньому приблизно на 30% у річному обчисленні у 2020-х роках, на 8,6% – у 2030-х роках і від 4% до 6% – у 2040-х роках.
Хоча автори закликають до одночасного використання комплексу інструментів, у документі розглядається кожна політика окремо, оцінюючи, коли кожна з них забезпечить нульові викиди в ЄС і відповідний вплив на економіку ЄС.
Було визначено, що найбільший потенціал має більш жорстке регулювання. У звіті підраховано, що такі заходи, як поступова відмова від нових автомобілів на викопному паливі і нових газових котлів до 2027 року, з 2028 року можуть сукупно дати можливість ЄС досягти чистого нуля вже у 2046 році, одночасно стимулюючи економіку на 6,1 трлн євро.
Детальніша інформація: