Країни ЄС побудували 17 ГВт нових вітрових електростанцій у 2023 році, що є найбільшим показником за будь-який рік, але цього все ще недостатньо для досягнення мети відновлюваної енергетики.

Найновіші вітрові потужності побудувала Німеччина, за нею йдуть Нідерланди та Швеція. У 2023 році ЄС побудував і підключив до мережі 14 ГВт наземної вітрової енергії та 3 ГВт морської вітрової енергії (для порівняння: у 2022 році було додано 16 ГВт). Це вказує на те, що енергетичний перехід в ЄС набирає обертів. Утім, потрібно більше. За оцінками Брюсселя, принаймні 37 ГВт нової вітрової енергії має додаватися щорічно, щоб досягти мети ЄС щодо відновлюваних джерел енергії до 2030 року.

Кількість електроенергії, виробленої з кожного ГВт встановленої вітрової енергії, також продовжувала зростати: «коефіцієнт потужності» нових наземних вітрових електростанцій зараз становить 30-48%, а нових офшорних вітрових електростанцій стабільно досягає 50%.

Згідно з аналізом Інституту Фраунгофера, у 2023 році вітрова енергетика виробила 19% електроенергії ЄС, допомагаючи блоку виробляти 44% від загального обсягу електроенергії з відновлюваних джерел.

Тим не менш, в останні кілька років європейський вітроенергетичний сектор зазнав труднощів через такі фактори, як стрімка інфляція, посилення конкуренції та вузькі місця в отриманні дозволів на проєкти.

У жовтні 2023 року Європейська Комісія запустила пакет заходів для стимулювання вітроенергетичного сектору Європи, включаючи більшу фінансову підтримку постачальників вітрової промисловості через Європейський інвестиційний банк та зміни в аукціонах зеленої енергетики, які можуть сприяти місцевим виробникам.

За оцінками Міжнародного енергетичного агентства, Європа будуватиме 23 ГВт нових вітрових електростанцій на рік протягом 2024-28 років.

Детальніша інформація: