Данія, Нідерланди та Велика Британія вийшли на перше місце у щорічному рейтингу кліматичних показників, оприлюдненому 20 листопада 2024 року на COP29.
Індекс ефективності зміни клімату (CCPI) оцінює 63 країни плюс ЄС, які разом відповідають за 90% глобальних викидів. Рейтинг від Germanwatch, NewClimate Institute та CAN International розглядає прогрес, досягнутий найбільшими емітентами у питаннях викидів, відновлюваних джерел енергії та кліматичної політики.
Автори індексу зазначають, що політика жодної країни не заслужила перших трьох місць на п’єдесталі пошани. На четвертому місці (а фактично на першому) перебуває Данія як єдина країна, що досягла високого рейтингу ефективності своєї кліматичної політики. З 1990 року Данії вдалося скоротити викиди майже на 60%. Вона має сильні цілі та хороше розгортання відновлюваних джерел енергії.
На п’ятому місці – Нідерланди, хоча автори CCPI зазначають, що новий уряд країни не обіцяє нічого хорошого для кліматичної політики. Висхідною зіркою цьогорічного рейтингу є Великобританія, яка посідає шосте місце. Це був найбільший кліматичний індекс після поступової відмови від вугілля та обіцянки уряду відмовитися від нових ліцензій на проєкти з викопного палива.
Індекс CCPI показує, що відновлювана енергетика демонструє швидкий прогрес майже в кожній країні з високим рівнем викидів. Однак занадто багато країн все ще чіпляються за продовження бізнес-моделі викопного палива, особливо щодо газу. Найбільші у світі емітенти, Китай і США, зайняли дуже низьке місце. Серед країн G20, на які припадає 75% світових викидів парникових газів, лише Велика Британія та Індія показали високі результати.
Як країни-члени ЄС впоралися з кліматичними питаннями?
З Данією та Нідерландами на вершині рейтингу, ЄС в цілому перебуває у верхній середині індексу. Серед країн із високими та середніми показниками є 16 країн ЄС, і, на відміну від попередніх видань, немає країн-членів із загальним дуже низьким рейтингом.
ЄС опустився на одну сходинку вниз у рейтингу, але досяг значного прогресу в сфері захисту клімату – цьому сприяв Зелений курс. Заходи, однак, поки що не забезпечують справедливої частки глобального скорочення викидів парникових газів.
Деякі країни ЄС також опустилися вниз у рейтингу. Німеччина – найбільша економіка ЄС – опустилася на дві сходинки нижче. Незважаючи на те, що було досягнуто значного прогресу у відновлюваних джерелах енергії, політична бездіяльність у транспортному та будівельному секторах все ще призводить до високого рівня викидів.
Викопне паливо та енергетична нерівність демонструють тривожні тенденції
Країни з найгіршими показниками в рейтингу є найбільшими виробниками викопного палива. Іран, Саудівська Аравія, ОАЕ і Росія – всі великі виробники нафти і газу – перебувають на дні.
Найбільший у світі емітент Китай посідає 55-е місце в CCPI, незважаючи на багатообіцяючі плани, тенденції та заходи. Це пов’язано з тим, що Китай значно залежить від вугілля та не має достатніх кліматичних цілей. Однак Китай переживає безпрецедентний бум відновлюваних джерел енергії, а викиди, схоже, майже досягли піку.
Все ще існує масовий опір з боку лобі викопного палива щодо відновлюваних джерел енергії, але «країни не повинні потрапляти глибше в пастку викопного палива».
Ще одна тривожна тенденція індексу – енергетична несправедливість: у Нідерландах, наприклад, встановлено більше джерел виробництва сонячної енергії, ніж у всій Африці. Залишення будь-яких країн позаду в перехідний період призводить до несправедливості та зводить нанівець досягнення глобальних цілей. Державне грантове фінансування має вирішальне значення для забезпечення швидкого, справедливого та рівноправного переходу до відновлюваних джерел енергії для всіх.
Детальніша інформація: