Європейський економічний та соціальний комітет (ЄЕСК) на пленарному засіданні у квітні 2023 року ухвалив власний ініціативний висновок «Право на здорове довкілля в Європейському Союзі, особливо в контексті війни в Україні», закликавши до криміналізації дій Росії відповідно до європейського законодавства, а також захисту довкілля для захисту основних прав людини.

ЄЕСК вважає, що дії Росії рівносильні екоциду, і спільно з Європейським парламентом закликає визнати екоцид кримінальним злочином відповідно до законодавства ЄС. Це допоможе притягти Росію до відповідальності за її дії в Україні та запобігти подібним екологічним катастрофам у майбутньому.

Комітет закликає ЄС документувати, наносити на карту та вимірювати усі негативні впливи, щоб юридично захистити довкілля, забезпечити підзвітність і закласти основу для екологічно та соціально справедливого повоєнного відновлення, яке відповідає міжнародним стандартам, а також соціальним та екологічним міркуванням.

Війна завдає серйозної шкоди екосистемам України: великі площі лісів були знищені,  зріс рівень забруднення повітря та води. Війна також  завдає шкоди здоров’ю населення і ставить під загрозу сільськогосподарське виробництво. ЄЕСК наголошує на невідкладності поліпшення захисту довкілля з погляду захисту основних прав у Європейському Союзі та за його межами. Ця потреба посилюється серйозними екологічними збитками, завданими війною в Україні.

Право на здорове довкілля має важливе значення для соціального та економічного добробуту людей в Європі та в усьому світі. ЄЕСК закликає всі держави-члени та інститути ЄС підвищити ефективність існуючих правових інструментів і поглибити свої зусилля щодо забезпечення поваги до права на здорове довкілля. У зв’язку з продовженням конфлікту в Україні зараз як ніколи важливо захищати природну спадщину і здоров’я та добробут населення. 

Детальніша інформація: