За підрахунками експертів, за рік повномасштабної війни у довкілля потрапило 120 млн тонн парникових газів. Це майже рівнозначно обсягу викидів Бельгії за рік. Сюди увійшли як прямі викиди від бойових дій, так і спричинені ними пожежі та майбутня відбудова.
На кліматичному саміту ООН у Бонні було представлено доповідь «Шкода клімату, спричинена війною Росії в Україні», що відображає результати аналізу обсягу викидів парникових газів, пов’язаних із російською збройною агресією проти України за 12 місяців війни. Ця доповідь була підготовлена за підтримки Європейського кліматичного фонду, Швеції і Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках програми «Ініціатива з екологічної політики та адвокації в Україні» (EPAIU) Міжнародного фонду «Відродження» в Україні.
Група експертів дослідила низку факторів, що сприяють викидам, від палива, що використовується транспортними засобами, до лісових пожеж, змін у використанні енергії в Європі та майбутньої реконструкції будівель та інфраструктури.
Згідно зі звітом, майже половина чистого збільшення викидів з початку війни в Україні в лютому 2022 року пов’язана з очікуваною реконструкцією будівель, доріг і заводів, пошкоджених під час бойових дій. Приблизно 19% викидів припадає на військову діяльність, таку як спалювання палива у транспортних засобах, виготовлення та використання боєприпасів і будівництво бетонних укріплень. Загальний підсумок включав викиди парникових газів з поза меж України, пов’язані з конфліктом, такі як витік газу із газопроводу Nord Stream, зміна маршрутів міжнародних рейсів, а також переміщення біженців.
У звіті визнається падіння рівня економічної діяльності України через війну, але зазначається, що викиди, пов’язані з цією діяльністю, переважно перемістилися в інші країни. Також було зроблено висновок, що зменшення викидів у Європі через менші обсяги російського газу та зменшення споживання електроенергії через високі витрати на енергоносії майже повністю було компенсовано збільшенням використання нафти, вугілля та зрідженого природного газу.
Звіт враховує рекомендації щодо звітності про військові викиди, розроблені благодійною організацією Conflict and Environment Observatory, і спирається на джерела даних, зокрема дані про споживання викопного палива, дані дистанційного зондування та відкриті публікації.
Зазначається, що облік викидів вуглецю, в тому числі в результаті воєнних дій, буде в центрі уваги на кліматичному саміті COP28 у Дубаї у грудні 2023 році.
Детальніша інформація: