Інвазійні види захоплюють середовища існування традиційних видів і сильно впливають на динаміку традиційних екосистем. Чи може кухня стати одним із рішень? Проєкт «LIFE Climate Smart Chefs» (Розумні кліматичні шеф-кухарі) дає однозначну відповідь: «Так!».
Як наголошується у звіті «Інвазійні види в Балтійському морі та їхній вплив на комерційні рибні запаси», опублікованому CINEA у грудні 2023 року, 4 основні види значно вплинули на Балтійське море: бичок-кругляк, мнеміопсіс, краб м’якопанцирний (грязьовий краб) і церкопагіс (Сercopagis pengoi). Деякі з цих видів викликають проблеми в екосистемах району Балтійського моря.
Хоча інвазія цих видів може певною мірою викликати тривогу, важливо зосередитися на потенційних можливостях, якими можна скористатися, наприклад, завдяки залученню шеф-кухарів із творчими здібностями, знаннями та навичками для приготування сталої, поживної та смачної їжі. Саме тоді з’явився проєкт «LIFE Climate Smart Chefs», який отримав фінансування у розмірі 961 976 євро, з бенефіціарами з Італії, Фінляндії та Ірландії, за участю шеф-кухарів з усіх 27 країн ЄС.
Проєкт спрямований на просування кліматичної політики ЄС та стратегії «від ферми до виделки» шляхом залучення європейських шеф-кухарів як прихильників поживних і доступних дієт з низьким рівнем викидів, які пом’якшують вплив на довкілля, покращують здоров’я населення і вирішують проблему харчових відходів.
Проєкт передбачає, що інвазійні види можуть бути перетворені на цінний ресурс завдяки 160+ шеф-кухарям, навченим сталому та здоровому харчуванню, разом із 100+ учасниками першого конкурсу «Премія кліматичним шеф-кухарам». Включення цих видів у нові рецепти може бути ефективним рішенням для управління їхнім вторгненням. Прикладом хорошої практики є рецепт для приготування блакитних крабів. Деякі приклади цих практик вже демонструють успіх в Італії.
Детальніша інформація: