Оперативна комунікація з енергопостачальниками, тролейбуси з автономним ходом та дистанційне управління тяговими підстанціями – до яких ще кроків вдаються комунальні транспортники, аби адаптуватися до відключень електроенергії після російських ударів.

Дніпро

Після першого блекауту 23 листопада 2022 року весь електротранспорт Дніпра зупинився аж на 16 діб. Це змусило місто шукати шляхи, як пристосуватися до роботи в таких умовах. 

Нині Дніпро має 39 тягових підстанцій, які живлять контактну мережу. Також є п’ять трансформаторних підстанцій, які працюють здебільшого для забезпечення майстерень, адміністративних будівель тощо. 

Система трамвайних і тролейбусних ліній дозволяє швидко перемикати живлення контактної мережі з однієї ділянки на іншу. Тож місто звернулося до енергопостачальних компаній та розробило п’ять графіків планових відключень. Відповідно до них коригують маршрути та графіки транспорту. З енергопостачальниками також домовилися, що ті заздалегідь, наскільки це можливо, попереджатимуть диспетчерів про аварійні відключення.

Зрозуміти, яка кількість електроенергії потрібна саме зараз для живлення транспорту, допомагає автоматизована система комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ).

У Дніпрі пишаються, що саме тут з’явилися перші в Україні тролейбуси з автономним живленням. Вони обладнані літій-іонними акумуляторами на базі тролейбусів Дніпро Т203. Наразі 33% тролейбусів, які працюють на маршрутах, мають автономний хід. Тих, що можуть проїхати без мережі лише один кілометр, модернізують.

Крім того, є 12 тролейбусів АКСМ-32100D на суперконденсаторах (іоністорах) з автономним ходом до 12 кілометрів. Їх можна швидко зарядити на станції за 8-10 хвилин. Цими тролейбусами обслуговують великий житловий масив Придніпровський, де раніше не було тролейбусного руху.

Вінниця 

У Вінниці також домовляються з постачальником електроенергії щодо запланованих відключень. У разі відключення переспрямовують автобуси та маршрутки на інші маршрути. Для цього розробили відповідний алгоритм. 

Також використовують тролейбуси PTS-12 з автономним ходом. У Вінниці вони є двох типів: із запасом ходу до 20 кілометрів та з запасом до одного-трьох кілометрів.

Водночас, місто зменшило кількість трамваїв через значне енергоспоживання.

Львів 

У Львові регулюють випуск рухомого складу на лінію відповідно до графіків відключення.  Наразі ліміт енергоспоживання дозволяє зберігати кількість електротранспорту на маршрутах.

Для тролейбусного і трамвайного депо використовують дев’ять генераторів. Для оперативного зв’язку встановили Starlink.

Наразі у місті використовується лише один тролейбус з автономним ходом. Проте тут вже працюють над тим, щоб дообладнати ще 10 тролейбусів системою автономного живлення – вони зможуть курсувати без контактної мережі не менше 15 км.

Чернігів 

Місто має чотири тролейбуси з автономним ходом на 20 кілометрів. Мережу також дублюють автобуси, які компенсують відсутність електротранспорту та за відключення електроенергії справляються з пасажиропотоком. 

Одеса 

В Одесі значно зменшили кількість електротранспорту, що призвело до збільшення інтервалів руху. 

Детальніша інформація: