Оскільки Європа прагне знизити викиди парникових газів і не пов’язувати економічне зростання зі споживанням ресурсів, різні соціальні групи та регіони зіштовхуються із нерівними викликами. Згідно зі звітом Європейського агентства з навколишнього середовища (EEA), опублікованим 5 листопада 2024 року, забезпечення справедливості при переході до сталого розвитку вимагає поєднання коригувальних заходів для подолання потенційно регресивних соціальних наслідків зеленого переходу з процесами прийняття рішень за участю громадськості та визнанням різних культур, цінностей і можливостей.
У звіті EEA «Справедливий перехід до сталого розвитку – від концепції до практики» розглядаються ключові питання забезпечення справедливості на шляху Європи до цілей Європейського зеленого курсу. Звіт пропонує інструменти для політиків для кращого розуміння справедливого переходу та управління ним.
Забезпечення справедливості в рамках переходу Європи до сталого розвитку є багатовимірним. Це вимагає зусиль, спрямованих на виправлення нерівномірного розподілу витрат на кліматичну та екологічну політику в суспільстві, а також на полегшення нерівного тягаря забруднення і кліматичних ризиків для людей та конкретних територій. Водночас, це вимагає справедливої участі у прийнятті рішень, надання можливості вразливим групам брати участь, а також визнання різних поглядів і взаємодії з різними культурами.
Існує потенціал для вивчення передового досвіду на різних рівнях врядування у впровадженні заходів для забезпечення соціальної справедливості, про що йдеться у прикладах з усієї Європи, описаних у звіті. Здійснення справедливого переходу вимагає ретельного розгляду специфіки, нерівності та викликів на місцевому рівні, а також взаємодії з цілями політики та соціально-економічними тенденціями на більших географічних територіях.
ЄС запропонував кілька ініціатив для підтримки територій та людей, які найбільше постраждали від переходу до кліматичної нейтральності, включно з Механізмом справедливої трансформації та Соціальним кліматичним фондом. Політичні орієнтири новообраної президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн стосуються необхідності забезпечити для всіх справедливий перехід, зокрема шляхом збільшення фінансування, розгортання Соціального кліматичного фонду та просування плану доступного житла і нового пакту для Європейського соціального діалогу.
Детальніша інформація: