20 жовтня 2023 року прийнято оновлений Стратегічний план енергетичних технологій (SET), який допоможе гармонізувати початкові стратегічні цілі Плану SET з Європейським зеленим курсом, Планом REPowerEU і Промисловим планом Зеленого курсу, зокрема із Законом про промисловість із нульовим рівнем викидів. Це забезпечить скоординований підхід до досягнення цілей Європи з декарбонізації, підтримки стратегічних технологій з нульовим рівнем викидів, а також побудови сталого та життєстійкого енергетичного майбутнього і промислової конкурентоспроможності.

У 2007 році Єврокомісія ухвалила Стратегічний план енергетичних технологій (SET) як перший крок до визначення політики енергетичних технологій для Європи. З тих пір цей план став важливим політичним інструментом для досліджень та інновацій в енергетиці. План SET спрямований на підтримку розвитку чистих, ефективних і конкурентоспроможних енергетичних технологій шляхом координації і співпраці в галузі досліджень та інновацій у сфері чистої енергії між європейською промисловістю, науковими колами та національними урядами.

План SET відіграє центральну роль у керівництві національними стратегіями енергетичних досліджень, що відображено в Національних планах з енергетики і клімату. Країни-учасниці плану SET об’єднали понад 500 млн євро в рамках Партнерства з переходу на чисту енергію, що співфінансується в рамках програми «Горизонт Європа».

Оновлений План SET і надалі матиме важливе значення для досягнення п’ятого виміру Енергетичного Союзу – досліджень, інновацій та конкурентоспроможності. Він також буде міцно закріплений у рамках Європейського дослідницького простору (ERA).

Після перегляду Плану SET Єврокомісія вживатиме таких заходів:

  • Включатиме нові пріоритети з наскрізних питань, таких як сталий розвиток; розвиток навичок; дослідження та інновації, адаптовані до суспільних потреб; цифровізація та доступність ринку. Це сприятиме комплексному підходу до розробки та впровадження екологічно чистих й ефективних енергетичних технологій.
  • Розширюватиме поточну сферу застосування технологій, щоб охопити всі стратегічні технології відновлюваної енергетики. Цей інклюзивний підхід визнає значний розвиток технологій відновлюваної енергетики з моменту створення плану SET, гарантуючи, що ЄС залишатиметься в авангарді інновацій у галузі чистої енергії.
  • Створить спеціальний напрям роботи щодо водню для реалізації «Пілотного проєкту ERA щодо зеленого водню». Цей захід підкреслює прихильність ЄС до нових технологій, що є ключовим елементом на шляху Європи до кліматично нейтрального майбутнього.
  • Налагодить співпрацю між Європейськими технологічними та інноваційними платформами та європейськими промисловими альянсами, включаючи Battery Alliance, Clean Hydrogen Alliance і Solar PV Industry Alliance. Це сприятиме залученню інвестицій та зміцненню виробничих потужностей у сфері технологій чистої енергії. Цей захід також буде спрямований на вирішення ринкових, регуляторних, інфраструктурних і технологічних проблем, які наразі перешкоджають широкому впровадженню технологій чистої енергії.
  • Забезпечуватиме дорожню карту прогресу, який продовжуватимуть контролювати через інформаційну систему SET Plan (SETIS). Ця карта увійде до щорічного звіту про стан Енергетичного Союзу та буде поширена на конференціях SET Plan. 

Підтримувати реалізацію заходів Плану SET продовжуватиме Партнерство з переходу на чисту енергію – багатостороннє та стратегічне партнерство національних і регіональних програм досліджень, розробок та інновацій, що фінансується програмою «Горизонт Європа» і національними урядами.

План SET є ключовим фактором, що дозволяє краще узгоджувати науково-дослідні та інноваційні програми і політику з енергетичними та кліматичними цілями як на національному, так і на європейському рівнях, підвищуючи конкурентоспроможність галузей з нульовим рівнем викидів. 

Детальніша інформація: