7 грудня 2023 року Європейська Комісія запропонувала найбільшу за останні 20 років реформу правил ЄС щодо добробуту тварин під час транспортування. Єврокомісія також вперше пропонує нові правила ЄС щодо добробуту та відстеження собак і котів, яких розводять, утримують і продають з економічною метою. 

Кращі правила перевезення тварин

Правилам ЄС для тварин у транспорті вже 20 років. Вони більше не відображають поточні реалії, останні наукові ідеї та поради, цілі сталого розвитку чи законні занепокоєння громадян, коли йдеться про добробут тварин. 

Нові правила відображають останні наукові дані та ідеї, а також технологічні розробки. Пакет включає перегляд чинних правил ЄС щодо тварин у транспорті, що покращить добробут 1,6 млрд тварин, що перевозяться до ЄС і з ЄС щороку. Пропозиція Єврокомісії зосереджена на ключових сферах, життєво важливих для забезпечення належного добробуту тварин у транспорті:

 • Час у дорозі скоротиться, а під час тривалих подорожей тварин необхідно розвантажувати на періоди відпочинку, годування та напування. Особливі правила застосовуватимуться до тварин для забою, а також до вразливих тварин, таких як невідлучені від матері телята та вагітні тварини.
 • Надбавки для забезпечення мінімального простору для різних тварин будуть збільшені та адаптовані до кожного виду.
 • Транспортування в умовах екстремальних температур буде підлягати суворим умовам, включаючи транспортування виключно вночі, якщо температура перевищує 30°C. Крім того, при температурі нижче 0°C дорожні транспортні засоби повинні бути накриті, а циркуляція повітря у відсіку для тварин повинна контролюватися, щоб захистити тварин від впливу вітру під час подорожі. Якщо температура опускається нижче -5°C, тривалість подорожі не повинна перевищувати 9 годин.
 • Правила експорту живих тварин з ЄС будуть посилені, включаючи кращий контроль у третіх країнах, щоб відповідати стандартам, еквівалентним стандартам ЄС.
 • Максимально використовуватимуться цифрові інструменти для полегшення дотримання транспортних правил (наприклад, позиціонування транспортних засобів у режимі реального часу; центральна база даних).

Кращий добробут для собак і котів

Близько 44% домогосподарств в ЄС мають домашніх тварин. Торгівля собаками та котами значно зросла за останні роки, її щорічна вартість становить 1,3 млрд євро. Однак стандарти добробуту тварин для професійного розведення, утримання та продажу собак і котів дуже відрізняються між державами-членами. Існують також численні докази неякісних практик і зловживань. Крім того, різко зросла нелегальна торгівля собаками та котами, чому сприяв зростаючий онлайн-ринок, на який зараз припадає 60% усіх продажів собак і котів у ЄС. 

Нові правила добробуту та відстеження собак і котів вперше встановлять єдині стандарти ЄС щодо розведення, утримання та поводження з собаками та котами в племінних закладах і зоомагазинах, а також притулках. Відстеження собак і котів буде посилено шляхом обов’язкової ідентифікації та реєстрації в національних базах даних для боротьби з незаконною торгівлею і кращого контролю за умовами благополуччя тварин у закладах. Пропозиція Єврокомісії встановлює єдині правила ЄС щодо добробуту собак і котів, які розводяться або утримуються у племінних закладах, зоомагазинах і притулках:

 • Вперше в історії мінімальні стандарти будуть застосовуватися до розведенняутримання, догляду та лікування цих тварин по всьому ЄС.
 • Суворі вимоги до відстеження разом з автоматизованими перевірками онлайн-продажів допоможуть владі контролювати розведення і торгівлю собаками і котами, а покупцям перевіряти правильність їхньої ідентифікації та реєстрації.
 • Держави-члени повинні будуть запропонувати навчання для інструкторів тварин, і кожен, хто купує собаку чи кішку, буде поінформований про важливість відповідального володіння.
 • Імпорт собак і котів повинен буде відповідати еквівалентним стандартам добробуту.

Відповідь на ініціативу європейських громадян «Європа без хутра»

Європейська громадська ініціатива «Європа без хутра» закликає Єврокомісію вжити заходів для заборони: 

 1. утримання та вбивства тварин з єдиною або основною метою виробництва хутра;
 2. розміщення на ринку ЄС хутра сільськогосподарських тварин і продуктів, що містять таке хутро.

Ініціатива також порушує важливі питання щодо захисту здоров’я людей, тварин і довкілля, які Комісія оцінить відповідно до свого підходу «Єдине здоров’я», що має як основний  принцип визнання того, що здоров’я людини, тварин і довкілля нерозривно пов’язані.

Комісія вітає ініціативу та визнає, що добробут тварин залишається серйозною проблемою для європейських громадян. Комісія доручила Європейському агентству з безпеки харчових продуктів (European Food Safety Authority, EFSA) надати науковий висновок щодо добробуту тварин, яких вирощують для отримання хутра. Спираючись на цей науковий висновок, а також на оцінку економічних і соціальних наслідків, Комісія повідомить про найбільш доцільні дії.

Детальніша інформація: