26 березня 2024 року Рада ЄС офіційно прийняла директиву про захист довкілля за допомогою кримінального права. Закон покращить процес розслідування та притягнення до відповідальності за екологічні злочини.

Директива встановлює мінімальні правила ЄС щодо визначення кримінальних правопорушень і покарань. Вона замінює попередній закон, який датується 2008 роком.

Закон застосовуватиметься лише до правопорушень, скоєних на території ЄС. Однак держави-члени можуть вирішити поширити свою юрисдикцію на правопорушення, які були вчинені за межами їхньої території.

Кількість дій, які становитимуть кримінальне правопорушення, збільшиться з дев’яти до 20. Серед нових правопорушень – торгівля деревиною, незаконна переробка забруднюючих компонентів суден і серйозні порушення законодавства про хімічні речовини.

Новий закон також вводить положення про «кваліфіковане правопорушення», яке застосовується, коли правопорушення, зазначене в директиві, вчинено навмисно і спричиняє руйнування або незворотну чи довготривалу шкоду довкіллю.

Умисні злочини, які спричинили смерть людини, караються максимальним покаранням у вигляді позбавлення волі на строк не менше десяти років (держави-члени можуть вирішити передбачити ще суворіші покарання у своєму національному законодавстві). За інші злочини передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’яти років. Максимальне покарання у вигляді позбавлення волі за кваліфіковані злочини становитиме щонайменше вісім років.

Для компаній штрафи становитимуть не менше 5% від загального світового обороту за найсерйозніші правопорушення або, як альтернатива, 40 млн євро. За всі інші правопорушення максимальний штраф становитиме не менше 3% від обороту або, як варіант, 24 млн євро.

Держави-члени мають два роки з моменту набрання чинності директивою, щоб адаптувати свої національні правила до директиви.

Нагадаємо, 27 лютого 2024 року Європарламент прийняв нову директиву щодо захисту довкілля через кримінальне законодавство.

Детальніша інформація: